-
Stopień trudności
Średnio trudny -
Czas wykonania
Długi -
Ilość porcji
4 porcje
Składniki:
1 łyżka oleju lub oliwy
jasna część większego pora
500 ml wody + pół szklanki
2 łyżeczki wegety naturalnej
szczypta soli
świeżo mielony pieprz
2 średnie suszone podgrzybki
2 łyżeczki mąki pszennej
Puree ziemniaczano-dyniowe:
700 g dyni o ciemożółtym lub pomarańczowym miąższu
1 łyżka oliwy
szczypta świeżo mielonego pieprzu
1 kg ziemniaków (ok. 700g po obraniu)
1 duża cebula
2 łyżeczki masła
sól
Surówka z kapusty pekińskiej:
2 szkl posiekanych liści kapusty pekińskiej
1 łyżka śmietany 12 %
2 łyżeczki majonezu
pół łyżeczki musztardy sarepskiej
szczypta soli
Opis:
Mięso umyj, osusz, pokrój w plastry. Każdy lekko rozbij tłuczkiem do mięsa i zrumień na rozgrzanym tłuszczu. Oprósz solą, dodaj krótkie paski dokładnie umytego pora. Podsmażaj całość aż por się zeszkli. Oprósz domową lub naturalną wegetą, wrzuć plasterki suszonych podgrzybków, zalej wrzątkiem, przykryj i duś do miękkości mięsa.
W międzyczasie upiecz dynię i zrumień cebulę do puree.
Dynię przekrój, podziel na "księżyce", wytnij gniazdo nasienne, obierz. Blachę do pieczenia wyłóż folią aluminiową, skrop oliwą, ułóż cząstki dyni, skrop oliwą, oprósz solą i świeżo zmielonym pieprzem. Możesz też użyć dużego naczynia żaroodpornego bez pokrywy. Nie będzie wówczas konieczności wykładania go folią.
Dynię wstaw do piekarnika na mniej więcej godzinę. Temperatura i czas pieczenia mogą się różnić, ja wybrałam grzanie góra+dół i 200 st. C. Upieczona dynia jest miękka i nieprzesuszona.
Cebulę obierz, posiekaj, zeszklij na niewielkim ogniu na osolonym maśle. Prawidłowo usmażona cebula powinna powinna być miękka i rumiana.
Ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie. Odcedź, odparuj, rozgnieć widelcem z zeszkloną cebulą i upieczoną dynią wcześniej pokrojoną w kostkę. Drobinki poszczególnych warzyw powinny być widoczne w puree.
Gorący sos zagęść, wlewając do niego pół szklanki wody roztrzepanej z mąką pszenną. Przypraw do smaku.
Przygotuj surówkę.
Kapustę pekińską oczyść, odetnij twarde części. Liście pokrój dość drobno, wymieszaj ze śmietaną połączoną z majonezem, odrobiną musztardy i solą.
Bezpośrednio na talerze nakładaj porcje puree ziemniaczano-dyniowego, obok ułóż plaster duszonej szynki, polej sosem. Dodaj surówkę.
Smacznego.
dorotaibasia (2015-11-09 10:34)
"Jesienią najpierw używam dyni do dekoracji domu, później, po kilku tygodniach rodzina zjada je ze smakiem w różnych potrawach"
dorotaibasia (2015-11-09 10:40)
a dlaczego mi "zeżarło" dalszą część wpisu??? Czy to tylko ja mam problem z dynią? O ile świeżo zerwana kroi sie cudnie, o tyle później potrzeba mi chłopa z siekierą co by to porąbał :) Tak czy siak dynie uwielbiam i musze jeszcze poczynić zapasy dyniowego puree. (u mnie pieczona, okaleczona blenderem i zamrozona)
Wkn (2015-11-09 11:35)
Kurczę, sprawdziłam na dwóch przeglądarkach i wiedzę cały przepis, nie wiem, o co chodzi... sprawdzę jeszcze z komputera z pracy, ale to dopiero za kilka godzin.
Tak, mięso drobiowe też super pasuje do puree ziamniaczano-dyniowego :)
Jeśli chodzi o krojenie dyń, to chyba sporo zależy od gatunku. Hokkaido od początku twarda, a te nasze polskie banie, faktycznie jeśli przeleżą do grudnia jakby większy opór nożowi, nawet wielkiemu i ostremu stawiają. Moje ulubione dyńki to te nie za wielkie, z gładką cienką skórką, fantastycznie się je kroi i z łatwością obiera. Może i nie mają grubaśnego miąższu, ale za to łatwo je przerobić :)
dorotaibasia (2015-11-09 12:25)
Wkn-ja przepis tez cały widzę. Chodziło mi o mój wpis....naprodukowałam się a widać tylko co to zacytowałam....więc dokończyłam myśl w kolejnym komentarzu:)