-
Stopień trudności
Średnio trudny -
Czas wykonania
Średni -
Ilość porcji
8 porcji
Składniki:
Ciasto:
150 g mąki krupczatki
100 g mąki pszennej tortowej
50 g cukru pudru
125 g masła
2 żółtka
1 łyżka śmietany
mała szczyta soli
opcjonalnie mała szczypta proszku do pieczenia
1/2 puszki kajmaku
3-4 łyżki lekko solonego masła orzechowego
Polewa:
100 g mlecznej czekolady
4 łyżki śmietanki kremówki (30-36%)
Dekoracja:
lukier
posypka
bakalie
Opis:
Oba rodzaje mąki wymieszać solą, cukrem pudrem i rozdrobnić z chłodnym masłem (posiekać za pomocą noża, rozkruszyć dłońmi lub rozdrobić w misie robota.
Wbić żółtka (białka użyć do innych celów), dodać gęstą łagodnie ukwaszoną śmietanę i szybko zagnieść miękkie ciasto.
Uformować kulę, przełożyć do woreczka foliowego, spłaszczyć i umieścić w lodówce na godzinę-dwie.
Chłodne ciasto, lekko podsypując mąką, rozwałkować na kształt blachy, w której będzie pieczone. Można użyć np. standardowej tortownicy lub większej formy do tarty.
Spód gęsto nakłuć widelcem i piec w 180 st. C w ustawieniu góra + dół przez około 20-25 minut do zrumieniania (uważając, aby nie był przepieczony). Ostudzić.
Kajmak (gotową zakupioną "krówkę" lub gotowane przez 3 godziny mleko słodzone w puszce zanurzonej w garnku z wodą, a następnie wystudzone) wymieszać z masłem orzechowym.
Masę kajmakowo-orzechową rozsmarować na kruchym spodzie.
Przygotować polewę.
Czekoladę rozpuścić na parze wraz ze słodką śmietanką. Dokładnie wymieszać i jeszcze ciepłą rozprowadzić na masie kajmakowej.
Mazurek dowolnie udekorować lukrem, posypką lub bakaliami i odstawić na 1-3 dni, aby skruszał i zmiękł. Przechowywać w chłodnym miejscu pod przykryciem, które nie naruszy dekoracji.
Smacznego.

je7mima (2016-03-29 19:52)
Bajka! Jesteś artystką!

Wkn (2016-03-29 19:56)
Kochana jesteś, ale to żaden artyzm, tylko ciut rozpuszczonej czekolady, którą po zastygnięciu posmerałam lukrem z białka i wypełniłam cukiereczkami zakupionymi w sklepie. Nawet dziecko by zrobiło :D
W ogóle polecam to pozornie dziwne połączenie kajmaku i masła orzechowego - tylko powinno być (masło) delikatne w smaku i o aksamitnej konsystencji - bo niestety są różne masła i do różnych celów najlepiej się nadają :)
Można też zrobić ciut grubszy spód, jeśli ktoś nie lubi dużej ilości słodkiej masy w mazurkach. Można też zrobić spód mniej kruchy, a bardziej miękki przez dodanie ciut więcej śmietany oraz szczyptę proszku do pieczenia :)