-
Stopień trudności
Bardzo łatwy
Składniki:
- 2,5 dag drożdży( jeśli świeże to połowa porcji)
- 250ml mleka
- 400g maki+100g mąki dodatkowo
- 2-3 łyżki cukru
- 1-2 jajka
- 60 g margaryny
- olejek zapachowy lub cukier waniliowy do smaku
- olej do smażenia
- cukier puder
- szczypta soli
dodatki:
- 2 jabłka
- starta skórka cytryny/bądź drobno skrojona skórka kandyzowana z pomarańczy
Opis:
Z drożdży, cukru, mleka,odrobiny mąki zrobić rozczyn ,gdy podrośnie dodać jajka,wsypać przesianą mąkę,szczyptę soli,cukier waniliowy,lub esencje zapachową,stopioną chłodną margarynę.Energicznie wyrobić ciasto (mieszadłem lub łyżką drewnianą ) i odstawić do podrośnięcia. Ja wstawiam do mikrofali na 20 s i gdy zaczyna rosnąć,wyjmuję i dodaję drobno skrojone jabłka.Można wzbogacić smak, dodając trochę skórki pomarańczowej lub startej cytryny.Na chwilkę odstawiam.
Racuchy smażymy na tłuszczu na rumiano z dwóch stron.Po odsączeniu z tłuszczu,posypać cukrem lub po pudrować.
Smacznego!
Jeśli mają to być racuchy ala pączki to dodajemy kilka łyżek więcej mąki do ciasta i smażymy na głębokim tłuszczu.I wyjdą takie ulubione przez moje dzieci pączusie.

dzikol (2011-11-24 18:13)
Proszę napisać,czy mocno nasiakaja tłuszczem,bo kazde racuchy które piekę są potwornie nasiaknięte,az mdli.

mika67 (2011-11-27 21:03)
Bardzo dobre ,nie nie na siąkają jeśli chodzi o te pierwsze na fotce,bo odrobinę nalewam na patelnię i w trakcie smażenia kolejnych znów odrobinę nalewam. Poza tym na początku przykryte są pokrywką i pod nią sobie rosną.A gdy się przy rumienią odkręcam i dalej bez się smażą.
Jeśli chodzi o te drugie z fotki to w głębokim tłuszczu do frytek smażę.Mało nasiakają.Przepis od lat sprawdzony,taki gazetkowy...pozdrawiam