-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
3 kg cukru
cytryna
laska wanilii
kilka goździków
kilka kawałków cynamonu
spirytus (ewentualnie wódka) -ilość zalezna od upodobań - ja daje ok1,2 - 1,5 litra
Opis:
* wciskamy sok z cytryny,
* nie zakrecamy słoja a jedynie zakładamy gazę (ochrona przed muszkami ), potrząsamy i dajemy w słoneczne miejsce na kilka dni od czasu do czasu potrzasajac słojem żeby rozpuscił nam sie cukier
* po kilku dniach ( tydzien lub nawet wiecej) sprawdzamy czy sok nie jest za kwaśny ; jesli tak to dosypujemy cukru; jesli jest w porzadku to zalewamy odrobina spirytusu wstrzasamy słojemy i odstawiamy jeszcze na 2-3 dni w cieple słoneczne miejsce
po jakims czasie mozna kosztowac:)
ja osobiscie rozlewam nalewke do kilku mniejszych butelek albo karafek , wrzucam po troche wisni, ktore dzieki temu że z pestkami dodaja smaczku i wrzucam np do jednej spory kawalek wanilii, do innej jeszcze cynamon, imbir czy gozdziki dzieki czemu w kazdej z butelek nalewka ma odrobine inny smak:)
reszte wisni ktore mi zostaja pakuje do małych słoiczków, zalewam odrobinka nalewki i wykorzystuje do podjadania, do deserow czy np do schabu-zamiast sliwki:)
jednak ostrzegam _ wisienki sa mocne - oj bardzo mocne :):)
smacznego :)

mslonko (2008-07-18 09:38)

ms.pepper (2008-07-19 14:02)
dziekuje serdecznie za rade:) kupilam dzis naczynie 6l, wisnie juz siedza w srodku.....niestety wypelnily caly sloj i nie zmiescilo mi sie ok 0.5 kg cukru.wisnie byly bardzo dorodne i bardzo slodkie, mam nadzieje ze za kilka dni objetosc ich spadnie i zmiesci sie reszta cukru(o ile nie bedzie wystarczajaco slodkie).mialam nie lada klopot zeby znalesc naczynie, jedyne jakie znalazlam to 6l a potem 12l nic po miedzy:( mam nadzieje ze to ktore mam wystarczy, jesli nie to je podziele na dwa(mam jeden sloj 4l) juz sie nie moge doczekac kiedy sie zrobia, yummi!po zrobieniu przechowujesz nalewke hermetycznie zamknieta?a i jeszcze mamy problemy z pogoda, nie za wiele slonca ostatnio,mam nadzieje ze to nie przeszkodzi.dziekuje raz jeszcze za odpowiedz:P i z niecierpliwoscia od dzis czekam i opiekuje sie nalewka:P
ms.pepper (2008-07-16 17:32)
mam pytanie, poniewaz bedzie to moja pierwsza w zyciu nalewka; jak duzy powinien byc sloik na 3 kg wisni?czy 5l bedzie wystarczajacy?