Kaczka, to obok gęsiny i królika jedno z moich ulubionych mięs. Najczęściej przygotowuję ją właśnie w taki sposób - faszerowaną jabłkami i marynowaną przez noc w przyprawach. Mięso wcześniej zamarynowane jest niezwykle aromatyczne i kruche. Efekt końcowy zawsze jest fantastyczny - kaczka dosłownie rozpływa się w ustach.
Kaczkę umyć i osuszyć. Ząbki czosnku obrać i posiekać. Do oleju dodać czosnek, zioła, sól i pieprz. Marynatą natrzeć kaczkę z zewnątrz i od środka. Zamarynowaną kaczkę wstawić na noc do lodówki. Godzinę przed pieczeniem mięso wyjąć z lodówki, aby uzyskało temperaturę pokojową. Jabłka pokroić na ćwiartki obrać ze skórki, pozbawić gniazd nasiennych i posypać majerankiem. Kaczkę nadziać jabłkami i szczelnie spiąć wykałaczkami. Mięso przełożyć na brytfannę z rusztem. Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Kaczkę wstawić do piekarnika i piec przez 15 minut. Temperaturę zmniejszyć do 180 stopni i piec kaczkę przez ok. 2 godziny. Ostatnie 15 minut piec kaczkę ponownie w temp. 200 stopni, aby skórka się przypiekła. W czasie pieczenia kilkukrotnie polewać kaczkę wytopionym tłuszczem. Po upieczeniu kaczkę pozostawić przed rozkrojeniem na ok. 15 minut, aby soki wewnątrz równomiernie się rozeszły, a mięso pozostało soczyste.
Rady: Na każdy kilogram mięsa trzeba przeznaczyć ok. 1 godzinę pieczenia.
Aby skórka była chrupiąca 15 minut przed końcem pieczenia można posmarować kaczkę osoloną wodą.
Jeśli w trakcie pieczenia kaczka zbytnio się zarumieni można przykryć ją folią aluminiową.
Do farszu można dodać także namoczoną w czerwonym winie żurawinę lub rodzynki.
Jestem fanką kaczki pieczonej. Przyrządzam ją już na pamięć, a ten przepis wydaje się identyczny z tym, z mojej głowy ;) Do natarcia kaczuchy nie używam jednak czosnku z obawy, że się przypali. Kolejnym razem muszę spróbować. A ten przepis jest dal mnie idealny
Kiedy kaczkę podczas pieczenia przykrywasz/odkrywasz?
Jeśli kaczka w trakcie pieczenia mocno się zarumieni można przykryć ją folią aluminiową.