-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
2 średnie, obrane kabaczki pokrojone w plastry ok 1/2 cm, pozbawione nasion(jeszcze lepiej bakłażany uprzednio pokrojone, posolone i obmyte z goryczy).
1 średni korzeń marchwi starty na tarce jarzynowej
1 spora cebula pokrojona w grubą kostkę
1 mała puszeczka przecieru pomidorowego(ok 70g.) lub dwa pomidory pozbawione skórki i z grubsza pokrojone
1 ząbek czosnku
sól, cukier, pieprz świeżo mielony, opcjonalnie 1 łyżka słodkiej papryki, papryka ostra
oliwa
Opis:
To nastepne, niezwykłe danie ze wschodu.Trudno powiedzieć skąd pochodzi dokładnie, bo jest wyjątkowo popularne na wschód od Polski .WSZĘDZIE. Jest ceniona jako pasta do chleba, dodatek do mięs , zagrycha, sałatka itp. Konserwuje się ją na zimę. Jest tania, odżywcza smaczna i efektowna. Nawet w najgorszym kryzysie zawsze była na półkach rosyjskich sklepów i ratowała najbiedniejszych od głodu..Teraz są dziesiątki jej rodzajów. Nazwa pochodzi od jej granulowej konsystencji. Była tanim "kawiorem" dla biednych ludzi. Teraz weszła już do kanononu kuchni rosyjskiej i Rosjanie wprost nie wyobrażają sobie kuchni bez niej.Podaje się ją i na działkach, w rodzinnym gronie, i na eleganckich przyjęciach, w Sylwestra itp.
Rozpoczynamy od upieczenia w piekarniku kabaczków w plastrach do miękkości(ok 20 minut). Można podsmażyć, udusić na oliwie,ale upieczone kabaczki zawierają mniej tłuszczu i gotowy produkt wtedy się nie rozwarstwia przy przechowywaniu.
Kabaczki drobno siekamy po upieczeniu.
Startą marchew i cebulę szklimy na odrobinie oliwy.Dodajemy posiekane kabaczki i przecier pomidorowy.Dusimy ok pół godziny.
Są rózne wersje tego dania.Niektóre nakazują zblendować to na gładką pastę- inne wprost odwrotnie- pozostawić to w konsystencji grubszej, tak żeby było czuć coś "na ząb".Można przepuścić przez maszynkę do mięsa.Ja uważam, że taka siekana jest najlepsza.
Doprawiamy pieprzem, solą(ok 1 łyżki), cukrem (1 i 1/2 łyzki), startym czosnkiem, papryką.
Serwujemy na zimno z lodówki, jako sałatkę, czy pastę do chleba. Serwuje się też na gorąco. Zawsze jednak podając posypujemy danie grubą warstwą posiekanej zieleniny:szczypiorkiem, natką pietruszki, kolendry.Na przyjęciach bardzo efektownie podaje się ją schłodzoną w półmisku z trójkącikami-cieniutkimi kromeczkami czarnego chleba lub pumpernikla, na które się ją nabiera.
Smacznego.
Polecam tę przystawkę ,bo jest autentycznie smaczna, zdrowa i niedroga.Sama robię ja pod koniec lata i krótko pasteryzuję w słoikach.
Jest takie powiedzenie- jak masz w spiżarni ziemniaki, kapustę i kabaczkową ikre- najgorsza zima nie straszna)) A jak do tego prawdziwe "sało" to juz prawie rozpusta))))
Wg dokumentów historycznych- po rewolucji, wojnie rosyjscy/radzieccy dietetycy dostali rozkaz przygotowania receptur kilku potraw, które miały odżywić niedożywiony po wojnach naród, zwłaszcza dzieci. To miały być potrawy proste, z dostępnych ogólnie składników. Podobno ta kabaczkowa(bakłażanowa) ikra była jedną z nich. Drugą propozycją dietetyków była tzw kiełbasa "doktorska"(lecznicza?)do dziś jest jedną z najbardziej popularnych w Rosji. Super odżywcza, delikatna, lekkostrawna, smaczna i...tania. Postaram się wstawić Wam przepis i na nią. Te przepisy były szeroko nagłaśniane i polecane ludziom, jako odżywcze, żeby nabrać sił i zdrowia, po latach wojen, i głodu. Na dodatek były smaczne więc do dziś są stosowane.

Mońcia (2013-07-21 20:53)
Kabaczek i cukinia to jedno i to samo.

Zuzanna248 (2013-07-21 21:50)
oj nie, kabaczek to zupełnie co innego...znam jedno i drugie, mam w ogródku... a na marginesie, moim skromnym zdaniem, kabaczek jest bardziej zwarty, twardszy, zaś cukinia bardziej wodnista

Monika09 (2013-07-23 23:02)
Bardzo dobry. Zrobiłam z pewnymi zmianami: surowy kabaczek starłam na tarce jarzynowej ze skórką i później dodałam do zeszklonej cebulki i marchewki, dorzuciłam też pietruszkę.
Na pewno jeszcze zrobię. Na użytek domowy nazwałam to danie paprykarzem z cukinii.

iwoniak (2013-07-28 20:43)
Zrobiłam z cukinii, wyszło bardzo smaczne. W cukinich jest więcej wody niż w kabaczku, więc sok, który wytworzył się podczas pieczenia odlałam (zużyłam do obiadu).

pandora (2014-11-15 22:16)
Robiłam (już co najmniej 4 razy) z bakłażana. PRZEPYSZNE - solo, do chleba, do chipsów, do makaronu. Polecam gorąco.p.

gat_57 (2015-08-01 17:38)
Zrobiłam z cukini. Jest przepyszny do smarowania chleba. Polecam wszystkim.