Opowiem Wam pewną historię, która przydażyła mi się 2 lata temy.W lato bardzo rozbolala mnie noga, na małym palcu lewj nogi wyrosla mi mała chrostka, która z dnia na dzień się powiększała aż któregoś dnia pękła i zaczął się z tego robic ropień...oj jak mnie wtedy niesamowicie bolała. Gdy zobaczył to mój dziadek powiedział "nie mart się zrobie ci maść z nagietka i to ci pomoże" jakie było moje zdziwienie kiedy dziadek poszedł do ogrodu i narwał kwiaty, które ja często zrywałam i wsadzałam do wazony.I tym sposobem za dwa dni w małym pojemniczku dostałam od owego dziadka maść nagietkowa, pomyślam sróbuje przecież nic mi nie zaszkodzi...no i jaki było moje zdziwienie kiedy po tygodni po ropieniu została tylko mała różowa plamka.Jak do dziś pamietam słowa dziadka "zaszkodzić ci nie może ale pomóc owszem" i wtedy rozpoczeła się moja przygoda z ziołolecznictwem i zbieraniem różnych roślinek.Dziś chce przybliżyć choć troche znany nam ngietek, który na wsiach bardzo często spotykany jest jeszcze w ogródkach. Rośnie on w całej Polsce więc ze względu na różne rejony ma też i różne nazwy może któraś z nich będzie wam bliżej znana, a więc jest on nazywany- "Krokis", "krokusz", "kurza trawa"," miesiączek"," miesiączka"," miesięcznica"," nagietek"," nagietek ogrodowy"," nagież"," nagiędek"," nagiętki"," niuchłyk"," nogetki","nogiet"," nogietek"," nogtek"," paznokietka"," pazurki"," poznagietka"," poznakietek"," ptoczek", słonecznik"," słońca nóżka", "stulik", "stuliki', "śmierdziuszek',"wielka trawa ","złocień".Troche tych nazw się nazbierało,rosnie on najczęściej w ogrodach, za polanach i zboczach.Kwitnie od czerwca do wrzesnia a kwiaty mają bardz ładne jaskrawe kolory w odcieniech pomarańczy, mogą sięgać aż 60 cm. jest roślina jednoroczną.Ngietek rosnie najlepiej na terenach wilgotnych i w słonecznych stanowiskach, sieje się go a plony zbiera co 3-4 dni najlepiej przy słonecznej pogodzie az do póżnej jesieni.
Ngietek ma zastosowanie w ziołolecznictwie, wyciąg z kwiatów mają działanie bakteriobójczo i przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran nawet tyk odparzeniowych i odmrożeń, zmniejsza opuchliznę, jest stosowana do leczenia żylaków i wrzodów,działa pobudzająco szczególnie układ krążenia, herbata z nagietka pomaga w schorzeniach układu pokarmowego i pomaga w chorobach wirusowych i bakteryjnych.Można z niego robić maści i herbatki. A oto przepis na maść,
Maść nagietkowa: Roztopić kostkę smalcu (smalec jest najbardziej odpowiednim nośnikiem dla maści nagietkowej, gdyż karotenoidy zawarte w nagietku rozpuszczają się tylko w tłuszczu), dodać dwie garści kwiatów nagietka i dokładnie wymieszać. Odstawić do chwili aż tłuszcz stężeje i ponownie podgrzać, następnie odcedzić(można maść wlać do pieluchy i wycisnąć tak aby nie przenukly płatki nagiatka) i przelać do pojemnika.
Nagietek ma także zastosowanie do celów kosmetycznych w postaci maseczek, mleczek, kremów, past, szamponów, odżywek do włosów, płynów do higienny intymnej, olejków, balsamów do pielęgnacji ciała. Równie skuteczna jest w przypadku cery trądzikowej – zmniejsza stany zapalne i przyspiesza ich gojenie. Nasze babcie własnie nagietkiem farbowały sobie włosy.
No i nagietek ma też zastosowanie w kuchni:
- możemy nim zabarwić ciasto, należy wtedyzebrane płatki ugotować w mleku ponieważ zawarty w nim barwnik dobrze rozpuszcza się w tłuszczach,
- lub mieć zapas ususzonych i roztartych płatków nagietków, które można dosypać do ciast,
- nagietek jako barwnik mozna dodawać do lodów,napojów, sera i masła,
- nadaje kolorystyke zupom i potrawą z ryżu(np zamiast kurkumy),
- przyprawiano tez nim sałatki.
Czasami pod samym nosem rośnie nam coś tak cudownego a niewiemy, że może mieć tyle zastosowań
Olej nagietkowy: Świeżo zebrane kwiaty nagietka zalać olejem roślinnym w małym naczyniu (tak aby były nim pokryte) i przez ok. 1 godz. lekko ogrzewać. Odstawić na 2 dni. Gdy olej będzie żółtopomarańczowy należy zlać olejowy wyciąg i wycisnąć kwiaty. Przelać do małych buteleczek i przechowywać w lodówce.Na tak zdrowym oleju możemy smażyc nalesniki, ryby placki, mięso i co tylko chcemy.
No i tyle o nagietku, jesli posiadacie ciekawe informację to piszcie:)
Niestety ze względy na porę roku nie ma "prawdziwych" zdjęć nagietka tylko zdjęcia z ksiązek!