Nie w każdym domu grzyby w pierogach cieszą się popularnością. A to dzieci nie lubią, a to ktoś zatrucia się boi, a to susz grzybowy w sklepach za drogi, a samemu się nie zbiera. Nic wówczas prostszego jak grzyby w pierogach pominąć. Takie odsmażane, złociste i parzące w usta pierogi są bardzo smaczne. Nie szkodzi, że tylko z dwóch składników.W pierwszej kolejności przygotowujemy farsz, który musi ostygnąć zanim trafi do pierogów.
Cebule obrać, posiekać, zeszklić na patelni na łyżce rozgrzanego oleju. Podczas smażenia lekko osolić. Dodać pociętą w krótsze paski kapustę kiszoną (jeśli jest bardzo kwaśna, wcześniej odcisnąć lub przepłukać).
Przemieszać i podsmażyć. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec, zalać niewielką ilością wrzątku, przykryć i dusić do miękkości kapusty. Jeśli trzeba w trakcie duszenia uzupełniać wodę lub odparować jej nadmiar.
Kapustę przyprawić świeżo mielonym pieprzem.
Do farszu można dodać namoczone, ugotowane i drobno posiekane suszone grzyby leśne lub posiekane podsmażone pieczarki.
Farsz wystudzić. Przygotować ciasto.
Do miski wsypać mąkę, posolić, dodać 2 łyżeczki miękkiego masła. Cienką strużką wlewać ciepłą wodę lub mleko, jednocześnie zagarniając dłońmi. Przerwać wlewanie wody, gdy da się zagnieść miękkie, elastyczne ciasto. Na początku będzie lekko klejące, po chwili stanie się sprężyste i giętkie. Powinno bez problemu dać się wałkować.
Ciasto podzielić na 3 porcje, każdą wałkować na cienki placek, lekko podsypując mąką. Wyciąć krążki. Na każdy nakładać taką samą ilość farszu, dokładnie sklejać brzeg. Pierogi odkładać na oprószoną mąką stolnicę. Gotować przez kilka minut w dużej ilości osolonego wrzątku.
Podać z okrasą cebuli prażonej na maśle lub odsmażone.
Film pokazujący, jak zrobić pierogi z kiszoną duszoną kapustą, znajdziecie tutaj