Czas przygotowania: ok. 4 godziny
Umyć mięso i pokroić w kostkę. Pokroić cebulę i czosnek i podsmażyć na rozgrzanym smalcu na złotawy kolor, dodając do smażenia szczyptę soli i pieprzu. Należy zwrócić uwagę aby nie spalić czosnku (dobrze pogroić go dość grubo). Dolać ok. 1 szklankę wody, wsypać słodką paprykę i odczekać aż woda trochę odparuje a zawartość zgęstnieje. To jest forma zasmażki i ona nada potrawie odpowiednią gęstość. Jest to najważniejsza faza przygotowania potrawy, jeśli paprykę podsmaży się zbyt krótko, to bogracs będzie rzadki, jeśli zbyt długo, to można spalić paprykę i smak będzie gorzki.
Dodać wołowinę i obsmażyć, wsypać kminek i dusić pod przykryciem w małej ilości bulionu, tak aby mięso było ledwie przykryte. Gdy mięso zacznie mięknąć, podlewać obficie bulionem i wodą, aby potrawa przyjęła gęstość zupy, ok 2 godziny.
Warzywa umyć i pokroić w plasterki. Gdy mięso będzie miękkie dodać pokrojone warzywa. Dodać przecier pomidorowy lub pomidory i pastę gulaszową. Gotować aż warzywa zmiękną od czasu do czasu mieszając, ok 40 min.
Potrawę najlepiej przygotować na ognisku w specjalnym kociołku (na zdjęciu), który sam nazywa się bogracs. Smak dania przejdzie wtedy dymem. Brak pasty gulaszowej można nadrobić większą ilością pepperoni, zależy to oczywiście od preferencji smakowych.
Uwaga na koniec: NIE DODAWAĆ ŻADNEJ MĄKI !!!
Mąka w gulaszu to przestępstwo.
Pasty gulaszowe (łagodna i ostra)
Hmmmm i co dalej???? co z warzywami, bulionem - moge się domyślić ale to przepis dla wszystkich więc warto dokończyć.
wspaniały!!bedąc w Balatonszemes jadłam,oczywiscie przywiozłam od naszych bratanków te pasty są niezawodne!!!polecam:)