-
Stopień trudności
Bardzo łatwy
Składniki:
Ciasto:
pół kg mąki
5 dag drożdży
3 łyżki gęstej śmietany
10 dag cukru
3 żółtka
Masa makowa
Puszka gotowej masy makowej
Rodzynki- 10 dag
Kilka suszonych śliwek
Kilka suszonych moreli
Mogą być wiśnie (mrożone lub z syropu)
Kilka kropli aromatu migdałowego
Polewa
2 czubate łyżki cukru
1 łyżeczka wody
2 łyżeczki kakao
1/6 kostki margaryny
Opis:
Ciasto wykonałam na blaszce o wymiarach 22,5x27,5
Mąkę przesiać na stolnicę,, dodać żółtka, cukier, posiekaną margarynę. Drożdże rozpuścić w śmietanie, dodać do reszty składników (nie czekać, by drożdże wyrosły). Wyrobić ciasto, a następnie podzielić je na dwie części- jedna dużo większa ( z mniejszej powstaną paseczki na wierzchu ciasta). Większą część ciasta wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, na to położyć maskę makową. Z mniejszej części ciasta zrobić cienkie paseczki i położyć na masie w formie szachownicy. Upiec w piekarniku- ja piekłam ciasto ok. godziny w średnio nagrzanym piekarniku. Po upieczeniu i wystudzeniu udekorować polewą- ja udekorowałam także kolorowym lukrem.
Masa makowa:
Gotową masę makową połączyć z namoczonymi wcześniej rodzynkami, pokrojonymi w paseczki śliwkami i morelami. Dodać wiśnie i olejek- wszystko dokładnie wymieszać.
Polewa
Wszystkie składniki włożyć do garnka, rozpuścić i gotować (cały czas mieszając) do czasu, aż polewa zacznie gęstnieć.
Wszystkim życzę smacznego:)
Przepis dostałam od koleżanki z pracy.

pomaranczka20 (2009-05-20 19:19)
Cy ten makowiec smakuje tak jak ten który zazwyczaj jest na weselach???????Bo wygląda bardzo podobnie.

Kasia z Płocka (2009-05-21 09:55)
Nie wiem, jak smakują makowce na weselach i czy akutar są robione według tego przepisu:-) Wiem natomiast to, że ten jest bardzo smaczny. Warto wypróbować ażeby, przekonać się, czy to akutat ten weselny-pozdrawiam serdecznie

lubiepierogi (2010-02-25 01:54)
Wydaje sie ze przepis latwy do wykonania w sam raz dla mnie, przy najblizszej okazji wyprobuje,pozdrawiam

bytomianka (2012-07-09 15:15)
Piekłam na urodziny zięcia, makowiec Pyszny.!!