-
Stopień trudności
Średnio trudny
Składniki:
- 40 dag łopatki wieprzowej,
- 40 dag boczku lub pachwiny bez skóry (musi być tłuste),
- 40 dag wątroby wieprzowej,
- 40 dag wołowiny rosołowej,
- duży seler,
- duży por,
- 2 duże cebule,
- 4 duże marchewki,
- 2 duże pietruszki w korzeniu,
- 3 bułki czerstwe,
- ziele angielskie, liść laurowy, pieprz czarny ziarnisty,
- 2 goździk,
- gałka muszkatołowa,
- kawałek surowej słoniny,
- 4 jajka
- vegeta do smaku
- suchy chleb razowy
Opis:
Do masy dodać jajka, namoczone w wywarze i odciśnięte bułki oraz zetrzeć gałkę muszkatołową. Wyrobić na jednolitą gładką masę o konsystencji masy na kotlety mielone. Jeśli jest zbyt rzadka, można dosypać nieco kaszy manny lub bułki tartej, jeśli zbyt gęsta dolać wywaru z gotowania. Doprawić vegetą i pieprzem.
Piec w temperaturze 200oC do czasu, kiedy pasztet zacznie odchodzić od drewnianego patyczka po nakłuciu (około 2 - 2,5 godziny). Schłodzić i wyjąć z formy.

Aarionne (2012-09-25 11:19)
Pierwszy raz w życiu chciałam zrobić pasztet i ten przepis był strzałem w dziesiątkę. Wyszło pysznie, ale... baaaaardzo dużo! Dobrze, że miałam w domu dwie foremki, bo do jednej (dość długiej prostokątnej) się nie zmieściło. Wyszły dwie pełne formy. Co oczywiście nie znaczy, że pasztet dłużej przetrwał, po trzech dniach nie było po nim śladu :)

aliria (2012-10-10 11:24)
jeszcze nigdy nie robiłam i Twój przepis będzie na próbę :D ale pytanka mam dwa, czy można to wszystko potraktowac np. blenderem? wiem że to nie to samo, ale maszynki w mym domu brak niestety, i obawiam sie że jak uzyje blendera to za paćkowata konsytencja może sie zdrobić...
no i jeszcze odnośnie ilości, czy w takim razie jak wychodzi tak dużo czy nadaje się ów pasztet do zamrożenia, gdzieś słyszałam opinię, że zamrozić można prawie wszystko ale jakos przekonana nie jestem.
pozdrawiam :)

aguś (2012-10-10 14:17)
Pozwolę sobie odpowiedzieć za autora. Możesz użyć blendera,masa będzie bardziej gładka ( pasztety mają różną strukturę jak kto lubi) i zamrozić oczywiście też możesz ( ja tak robię z moimi wypiekami) ważne by pasztet był już zimny i dopiero wówczas podziel na części i do woreczków. Pozdrawiam i życzę smacznego

aliria (2012-10-11 13:32)
super! dzięki serdeczne za taki szybki odzew :) mama mi jeszcze podpowiada że w razie czego można w słoika takiego paszteta zrobić :D zawsze to jakiś pomysł :)
jeszcze raz dzięki wielkie :)

Anitka88 (2015-08-10 12:58)
Ile powinno być ziela angielskiego, liści laurowych, pieprzu i gałki?

Agapis (2015-12-30 17:36)
Pierwszy raz robiłam pasztet i chyba wyszedł dobry. Mnie bardzo smakuje Mam tylko jedno "ale". Następnym razem nie będę piekła w tak wysokiej temperaturze, bo zbyt mocno przypiekł się wierzch. Tak tak wiem, mogłam kontrolować, ale tak czy inaczej 2 godziny w 200 stopniach to według mnie za dużo.