Zaczyn:
4-5 łyżek zakwasu z dowolnej mąki typ 2000
500ml wody letniej przegotowanej
2 szkl mąki pszenno-razowej typ 2000
Ciasto chlebowe:
1 szkl mąki pszenno-razowej typ 2000
3 szkl mąki pszennej tortowej
3 płaskie łyżeczki soli
2 łyżeczki miodu
1 łyżka oliwy lub oleju
Dodatkowo:
1 łyżka masła (w temperaturze pokojowej)
4 łyżki płatków owsianych
*1 szkl = 220 ml
Zakwas, jeśli był przechowywany w lodówce, wyjmij, zamieszaj i pozostaw na kilka godzin w temperaturze pokojowej. Następnie dokładnie wymieszaj z 500ml letniej przegotowanej wody i 2 szklankami mąki pszenno-razowej. Przykryj i odstaw na około 8 godzin w miejsce bez przeciągów o temperaturze około 20-25 st. C.
Z wyrośniętego (wybrzuszonego) rozczynu pobierz porcję na kolejne pieczenie (np. pół szklanki). Do pozostałej części wsyp 1 szkl mąki pszenno-razowej, 3 szkl mąki pszennej oraz sól. Dodaj miód i wyrabiaj ok. 20-30 minut dłońmi lub za pomocą robota kuchennego z dużym metalowym hakiem (ustawiając niskie obroty). Pod koniec wyrabiania wlej oliwę lub olej.
W międzyczasie przygotuj 2 długie blachy keksowe. Każdą wysmaruj miękkim masłem i wysyp drobnymi płatkami owsianymi. Ciastem napełnij blachy do połowy ich wysokości (nie wyżej niż do 3/4 wysokości, ponieważ chleb zwykle podwaja swą objętość). Przykryj blachy czystą lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Jeśli bochenki nie chcą "ruszyć", pomóż im, wstawiając do zamkniętego piekarnika i ustawiając temperaturę na 45 st. C (grzanie góra+dół).
Gdy bochenki podwoją swą objętość lub zaczną wybrzuszać się, przestając mieścić w formach, zwiększ temperaturę do 200 st. C i piecz chleby przez 60 minut. Nie zapomnij po około 20 minutach spryskać wierzch wodą, dzięki temu będzie błyszczący. Po godzinie wyjmij bochenki z blachy, odwróć do góry nogami i dopiekaj jeszcze 7 minut, aby skórka apetycznie zrumieniła się również po bokach i na spodzie. Na koniec ułóż bochenki na kratce i wystudź.
Smacznego.
Witam. Mam pytanie, czy do ciasta chlebowego nie dodaje się jeszcze wody? Mam ochotę go upiec, a pojawiła się wątpliwość. Z góry dziękuję za podpowiedź.
Wodę, letnią przegotowaną do ciasta możesz dolać jedynie, jeśli wyjdzie Ci za gęste - zależy to od chłonności drobinek mąki. Piekłam kilka razy ten chleb i ciasto wychodziło na tyle luźne, że nie trzeba było zmieniać jego konsystencji, ale różnie to bywa z chlebami :)