Przeznaczone na sok pitny buraki ćwikłowe, należy kwasić z różnymi przyprawami, dobierając je tak, jak do kwaszenia kapusty sałatkowej.
Zalewa z buraków ukwaszonych jest dobrym materiałem na sok pitny.
Należy ją wykorzystywać do tych celów wówczas, jeśli występuje w nadmiarze. Należy ją przecedzić przez gęste sito lub tkaninę, dosłodzić, dodając 2 dag cukru na 1 litr zalewy, i sok zużytkować od razu lub utrwalić przez pasteryzację.
Również dobry sok uzyskuje się wykorzystując zalewę i kwaszone buraki.
Najłatwiej przerobić je na sok w wirówce do soków (sokowirówka) lub przez rozdrobnienie i przeciskanie przez praskę. Do pozostałej miazgi dodaje się nieco przegotowanej wody, miesza i po pewnym czasie wyciska sok powtórnie. Oba soki z pierwszego i drugiego wyciskania zlewa się razem i miesza z zalewa z kwaszenia, po czym cedzi przez gęste sito lub tkaninę.
Do 1 litra soku dodać 20 - 30 g cukru i wymieszać. Sok ten dość dobrze znosi pasteryzację
Pasteryzuje się je więc w temperaturze 90
0C - 15 minut butelki lub słoiki 1/2 litrowe, a większe 18 - 20 minut, po czym schładza.
Tak samo jak z buraków ćwikłowych przygotowuje się sok z boćwiny kwaszonej.
A kwasi się : tak jak ogórki z dodatkiem wody, soli i przypraw. Korzenie buraków ćwikłowych oczyszcza się z ziemi i pozbawia liści, myje, płucze, obiera ze skórki, układa w naczyniach. Drobne buraki układa się całe, natomiast większe kroi się na kawałki lub w kostkę.
Przygotowuje się solankę:
- 1 l wody,
- 5 dag soli,
- 3 g kwasu cytrynowego.
Buraki zalewa się zalewą, naczynie z zawartością, przykryte folią umieszcza w ciepłym pomieszczeniu na taki czas, gdy występują wyraźne oznaki fermentacji.
następnie naczynie przenosi się do chłodnego pomieszczenia. Z dokładnie ukwaszonymi.. postępujemy jak na początku. czyli robienie soku.
kokliko (2008-09-23 20:49)
Teresko, a ile tych burakow do proporcji ktore podalas? Pozdrowienia