-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
15 dkg masła lub margaryny
20 dkg cukru+2 łyżki do posypania
4 jajka
20 dkg mąki
Opis:
Śliwki umyć, osuszyć, przekroić na pół i wyrzucić pestki.
Formę natłuścić i wyłożyć ciasto. Na wierzchu ułożyć śliwki. Posypać cukrem.
Wstawić do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika. Piec ok.1 godziny. Po 45 min. zwiększyć temperaturę do 200 stopni.
Przepis znalazłam wiele lat temu w jakiejś gazetce. Właśnie odzyskałam ją i musiałam upiec bo przynajmniej dla mnie ciasto jest rewelacyjne.
Ja piekę zawsze na oko, ponieważ mój piekarnik nie ma termometru a i tak ciasto wychodzi super.
Ciasto jest niskie i ma z wierzchu chrupiącą skórkę od zapieczonego cukru :).
Piekę je w blaszce 25x30cm


zosiek (2009-09-05 21:47)
Zrobiłam ponownie. Tym razem ułożyłam śliwki właściwie( skórką do ciasta). Placek dzięki temu wyszedł o niebo lepszy niż za pierwszym razem. Piekłam w 180 stopniach przez 50 min. - nie zmianiałam na 200 stopni. Tortownice wysmarowałam olejem i posypałam bułką tartą.
Jeszcze nie raz wrócę do tego przepisu.

sabia (2009-09-06 19:51)
Zosiek, cieszę się że ciasto Ci smakuje :). Śliwki oczywiście tak jak zrobiłaś za drugim razem, czyli skórką w dół. Jednak do ciasta i na posypkę używam cukru kryształu. Kryształ w piekarniku super się spieka na wierzchu, tworząc chrupiącą skórkę. Nie mam pojęcia jak zachowuje się puder ale na Twoich zdjęciach ciasto wygląda bardzo apetycznie :). Cukier puder tylko do ozdoby ciasta po upieczeniu :). Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :).

ZlaWrozka (2009-10-28 13:26)
Za pierwszym razem, gdy przygotowywałam to ciasto, pomieszałam proporcje składników i zamiast 15 dkg masła dałam 20 dkg, a zamiast 20 dkg mąki ok 15-16 dkg. W efekcie wszystkie śliwki zatonęły (jak widać na zdjęciu), za to ciasto było cudownie delikatne, słodkie i maślane, i smakowało mi nawet bardziej, niż kolejne wykonane zgodnie z przepisem (choć może to niezbyt dobrego sortu śliwki zepsuły efekt).

asfoura (2011-08-25 05:34)
Zrobiłam! Nie dodawałam proszku do pieczenia, bo szukałam właśnie przepisu bez chemii. W smaku wyszło bardzo dobre, oczywiście nie wyrosło, w środku jak długie i szerokie troszeczkę jakby zakalcowate, ale teściowa pocieszyła mnie, że "to od śliwek", więc nie będę się spierać ;) Ponieważ nie miałam dostępu do tradycyjnych polskich blaszek - zrobiłam w naczyniu żaroodpornym - może to również miało wpływ. Chciałam wstawić zdjęcia, ale ciągle mi wyskakuje błąd :( Tak czy siak - ciasto smaczne i polecam!

donia-jimmy (2021-09-05 20:47)
Bardzo fajny placek. Takie proste, zwykłe są najlepsze! Dodałam łyżeczkę proszku do pieczenia bo jakoś nie ufałam, że bez niego wyjdzie. Górę posypałam cukrem z cynamonem.