składniki potrzebne do przygotowania kotletów:
1. ok. 500 g dowolnego mięsa mielonego (polecam wieprzowe z łopatki lub szynki, ale może być także mieszane lub indycze)
2. 1/2 średniej wielkości cebula
3. sól i pieprz
4. łyżka przyprawy do mięsa mielonego lub do mięsa wieprzowego
5. łyżeczka suszonych ziół (może być lubczyk, natka pietruszki, tymianek lub cząber)
6. dwie łyżki musztardy
7. jedno jajko
8. dwa ząbki czosnku
9. szczypta czerwonej papryki
10. szklanka bułki tartej
11. tłuszcz do smażenia
czas przygotowania:
ok. 30 minut
potrzebne do przygotowania potrawy:
rady dotyczące przepisu:
a) do masy mięsnej można przed uformowaniem kotletów dodać starte na tarce o małych oczkach pieczarki (ok. 4 sztuk) lub dodać pokrojony w słupki 1cm x 4cm ser żółty lub posiekaną natkę pietruszki lub szczypiorek - sprawi to, że kotlety mielone nabiorą nowego smaku
b) kotlety mielone można po usmażeniu odsączyć z tłuszczu na papierowych ręcznikach - będą miały wówczas mniej kalorii
c) kotlety można polać szybkim i prostym sosem pieczarkowym (kilka drobnopokrojonych, podduszonych i przyprawionych pieczarek zalewamy wodą i dodajemy do nich łyżeczkę mąki rozrobionej z zimną wodą a następnie chwilę dusimy na małym ogniu)
d) z podanych składników wyjdą cztery kotlety - jest to porcja dla dwóch dorosłych osób
e) jeśli ktoś nie przepada za czosnkiem można z niego zrezygnować, ale nadaje on mielonemu mięsu ciekawy i wyrazisty smak
f) dodanie musztardy i drobniutko posiekanej cebuli sprawi, że kotlety będą soczyste i warto z nich nie rezygnować
Pyszne kotlety! Ja dodaję łyżkę przecieru pomidorowego zamiast jednej łyżki musztardy, wychodzą bardzo dobre.
Uwielbiam takie przepisy-wszystko dokładnie napisane dla początkującej wspaniałe. Kotleciki przepyszne,też mi wcześniej nie wychodziły zbyt dobre-albo suche,albo nie doprawione a nie lubie próbować surowego mięsa...A tu przyprawy super dobrane. Dziękuję za przepis :)
Kotleciki z tego przepisu, to pierwsze kotlety mielone, jakie zrobiłam. Innego przepisu już nie szukam :) Z Pani przepisu, robiłam je już kilkanaście razy i na pewno będę je robić jeszcze nie raz. Dziękuję za przepis.
U nas na Śląsku mówi się na to karminadle i zamiast bułki tartej do środka dajemy zwykłą czerstwą lub suchą wcześniej namoczoną i odciśniętą bułkę.
Pyszne. Takie kotlety nam właśnie smakują. Dziękuję za przepis i pozdrawiam
Świetne! Robię takie od kiedy znalazłam ten przepis:-)przebiłam nimi nawet mamę i teściową - specjalistki od kotletów;-)))