Drożdże to grzyby
Drożdże są jednokomórkowymi grzybami. Znamy ich około 30 gatunków, a każdy z nich ma dodatkowo wiele odmian. Namnażają się chętnie, najczęściej w warunkach beztlenowych, choć nie tylko. Potrzebują wilgoci i ciepła. Najbardziej cenione są gatunki szlachetne, wykorzystywane w piwowarstwie, winiarstwie oraz piekarstwie.
Drożdże piekarskie w procesie fermentacji rozkładają cukry m.in. na dwutlenek węgla, dzięki któremu wypieki są bardziej pulchne.
Jak kupować drożdże?
Łatwo odróżnić świeże drożdże od przeterminowanych, nienadających się spożycia. Drożdże świeże są elastyczne, mają jednolitą barwę, nie kruszą się, nie są wychnięte. Jeśli drożdże kruszą się i są szczególnie wyschnięte i spękane na brzegach ciemniejszych w kolorze, oznacza to, że nie będą pracować jak należy i wypieki mogą się nie udać.
Jak przechowywac drożdże?
Drożdży świeżych nie należy przechowywać zbyt długo. Wytrzymują przeciętnie tydzień w lodówce, oczywiście pod warunkiem, że zawiniemy je w folię. Można też obwiązać je wilgotnym gałgankiem.
Drożdże można także zamrażać, po wcześniejszym szczelnym opakowaniu. Przed użyciem wystarczy je aktywować, zanurzając na około kwadrans w ciepłej wodzie lub mleku.
Drożdże suszone można przechowywać znacznie dłużej, bo nawet przez kilka miesięcy, bez obawy, że ich jakość ulegnie pogorszeniu.
Wartości odżywcze drożdży
Wartości odżywcze drożdży są niemałe. Zawierają liczne związki mineralne, fosfor, wapń, żelazo, witaminy z grupy B, białko, selen oraz chrom. Znaczenie tego ostatniego jest niebagatelne, ponieważ ułatwia przyswajanie glukozy.
Jak jadać drożdże?
Ze względu na wysokie wartości odżywcze drożdże są cenionym środkiem wspomagającym w leczeniu różnych schorzeń. Ich spożywanie zaleca się w przypadkach osłabienia organizmu, a także gdy chcemy podnieść odporność na choroby. Poza dodawaniem drożdży do pieczywa i ciast, można 2-3 razy w tygodniu spożywać miksturę z drożdży zalanych wrzącą wodą, a następnie przestudzoną. Dlaczego nie należy zjadać drożdży na surowo? Ponieważ żywe drożdże po połknięciu nadal żyją w naszym organizmie, pobierając cenną witaminę B.
Drożdże na zajady
Mikstura z drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie jest też sprawdzonym sposobem na zajady. Skuteczność jest zaskakująco wysoka, dlatego kto nie potrafi się przemóc i zmusić do wypicia drożdżowej mikstury, a pragnie jak najszybciej zaleczyć bolesne ranki w kącikach ust, powinien jak najszybciej pobiec do apteki po tabletki z drożdży piwowarskich.
Drożdże na włosy
Gdy paznokcie stają się łamliwe i pojawiają się na nich białe plamki lub kreski może to świadczyć o niedoborze cynku. Efektem braku tego pierwiastka w organizmie jest również wypadanie włosów a nawet rzęs. I znów drożdże, jako skarbnica cynku, przychodzą z odsieczą. Aby poprawić kondycję włosów, nie trzeba sięgać po tabletki ani pić mikstury drożdżowej. Świetnie zadziała maseczka, którą nakładamy na wilgotne włosy i spłukujemy letnią wodą dopiero po godzinie. Cierpliwość jednak popłaca, warto taką maseczkę przyrządzić, szczególnie że nie jest to ani trudne ani drogie. Wystarczy 10 dag świeżych drożdży rozpuścić w 1/2 szkl ciepłego mleka, a po dwóch godzinach dodać 2 łyżki miodu i mały jogurt naturalny.
Drożdże na skórę
Drożdże poprawią też kondycję skóry. Podobnie jak maseczkę do włosów, można przyrządzić drożdżową maseczkę do ciała. Wystarczy zmieszać drożdże z kilkoma łyżkami ciepłego mleka, odrobiną oliwy i gotowe. Papkę rozprowadzamy na skórze i po 10 minutach zmywamy.
Drożdże na trzustkę i cukrzycę
Chrom znajdujący się w drożdżach reguluje pracę trzustki. A także zmniejsza apetyt na słodycze, co może pomóc w walce z cukrzycą.
Drożdże na menopauzę
Co prawda nie potrafią zdziałać cudów ani całkowicie zlikwidować skutków menopauzy, ale łagodzą jej przebieg. Może więc na wszelki wypadek warto pomyśleć o kuracji drożdżowej. Jest to tym bardziej uzasadnione, że drożdże wypijane kilka razy w tygodniu doskonale poprawiają samopoczucie (zawierają dużo litu, wpływającego pozytywnie na nasze stany emocjonalne), siłą rzeczy menopauza będzie łatwiejsza do zniesienia.
Drożdże na potencję
Podobno regularne spożywanie drożdży dodatnio wpływa na potencję. A przynajmniej zwiększa ilość plemników. Możliwe więc, że i panowie będą poważnie zainteresowani drożdżową terapią.