-
Difficulty level
Hard -
Prepare time
Długi -
Portions
12 portions
Ingredients:
1 kg kiszonej kapusty
1 kg pieczarek białych
4-5 większych cebul
3 łyżki oleju
sól
pieprz
Ciasto:
kostka masła lub margaryny do pieczenia (250g)
700-800 g mąki pszennej
płaska łyżeczki soli
3 łyżeczki cukru (płaskie)
5 dag świeżych drożdży
łyżeczka proszku do pieczenia
4 żółtka
8 łyżek gęstej łagodnie ukwaszonej śmietany
Dodatkowo:
1 białko
Prepare instructions:
Kapustę przełóż do rondelka, zalej taką ilością wody, aby przykryła kapustę i gotuj do pożądanej miękkości. Kapusta powinna być wyraźnie kwaśna i nie rozgotowana.
Cebule obierz, posiekaj, zeszklij na oleju, soląc w trakcie smażenia. Przełóż do osobnej miseczki.
Pieczarki oczyść, pokrój w drobną kostkę, przesmaż na oleju. Gdy puszczą wodę, odparuj, co jakiś czas mieszając. Osól i przypraw sowicie pieprzem.
Przygotuj ciasto:
Do dużej miski wsyp mąkę (część mąki, około 150, najlepiej zostawić na później, na wypadek, gdyby ciasto wyszło wystarczająco elastyczne i nie wymagało dodawania całej partii mąki), wymieszaj z solą, cukrem i proszkiem do pieczenia. Dodaj drożdże i dokładnie rozkrusz i rozetrzyj je z mąką dłońmi. Dodaj margarynę w temperaturze pokojowej lub masło, które zdążyło zmięknąć po wyjęciu z lodówki. Zagnieć, jednocześnie rozdrabniając jak podczas przygotowywania kruszonki.
Wbij żółtka, dodaj śmietanę (koniecznie gęstą). Zagnieć miękkie i elastyczne, lekko tłuste ciasto. Poprawnie przyrządzone powinno dać się zagnieść, nie klejąc zanadto do ścianek naczynia i dłoni. Jeśli zajdzie potrzeba, można dosypać resztą odłożonej wcześniej mąki.
Przykryj kulę ciasta i odstaw na 20 minut do wyrośnięcia.
Urywaj z ciasta kule wielkości piłeczki pingpongowej, podsypuj lekko mąką, wałkuj na placuszki o grubości ok. 3-4 mm. Wypełniaj dość obficie farszem, sklejaj brzegi (sklejone brzegi najlepiej podwinąć i ponownie skleić - dzięki temu nie będą zbyt cienkie i nadmiernie się nie przyrumienią podczas pieczenia).
Pierożki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując niewielkie odstępy. W każdym pierożku zrób mały otworek ostrym nożem. Wierzch smaruj rozkłóconym białkiem.
Wstaw blachę do piekarnika nagrzanego do 55 st. C (grzanie góra+dół) i pozwól pierogom wyrosnąć przez 10 minut, następnie zwiększ temperaturę do 200 st. C i piecz na rumiano przez ok. 20-25 minut.
Pierogi są pyszne na ciepło i na zimno.

Wkn (2016-12-19 14:01)
Tak, bardzo polecam takie rozwiązanie - pierogi prawie nic nie tracą na smaku. Należy tylko pamiętać, żeby upiec je na jasno-złoto i zamrozić po całkowitym ostudzeniu :) Polecam szybkie mrożenie na tackach lub na folii alu, żeby się nie stykały i przerzucenie do woreczków do mrożenia dopiero gdy nieco "skostnieją". Później odmrażamy i podpiekamy :)
Lub drugi sposób, nie wiem, czy nie jeszcze lepszy. Ciasto drożdżowe do tego przepisu jest dość łatwe i szybkie w przygotowaniu. Można ciasto zrobić na świeżo, a zamrozić i odmrozić przed Wigilią sam farsz :)

reniapos (2016-12-21 08:40)
Skusze sie na te pierożki! Farsz mam juz zrobiony i zapasteryzowany w sloiku. Przetrzymuję w lodówce. Przepis smakowity aż mi slinka cieknie.

flatron9 (2016-12-23 13:29)
Mega smaczne i przede wszystkim bardzo proste w wykonaniu. Polecam!!!

Wkn (2016-12-23 15:23)
Mega super się cieszę!

trylobicik (2017-05-16 18:03)
Zrobiłam. Pierożki są genialne. Zwłaszcza ciasto - z części zrobiłam roladę (nie przepadam za lepieniem pierogów ). Przepis poszedł już dalej, bo wywołał furorę wśród znajomych. Kolega już próbując pierożka wymyślał nowe nadzienie z boczku i cebuli.

Dżanina Fonda (2018-10-09 13:12)
Powtórek z tym ciastem nie będzie. Wcale mnie nie zachwyciło, ani smakiem, ani plastycznością. W żaden sposób pierożki nie trafiły w mój gust. Następnym razem pierogi pieczone będą z klasycznego drożdżowego ciasta.