Podstawowe składniki ciasta drożdzowego:
1. mąka - powinna byc sucha i dobrego gatunku
2. mleko lub woda
3. drożdże
4. tłuszcz - masło, margaryna, rzadziej smalec; najsmaczniejsze sa jednak ciasta na maśle, można dodać łyżke oleju wtedy ciasto wolniej sie ztarzeje, nie czerstwieje tak szybko również wtedy gdy dodamy więcej tłuszczu, ale nie może on przekroczyć 40 % masy mąki
5. jaja - najczęściej same żółtka
6. cukier również sól wtedy ciasto jest bardziej elastyczne
7. bakalie i aromaty.
Przy wyrabianiu ciasta wszystkie składniki jak również pomieszczenie powinny miec temperature od 20 do 25 stopni, ponieważ drożdże najlepiej rozwijają sie w temperaturze od 20 do 37 stopni. Istotne znaczenie ma też wyrobienie ciasta, podczas kórego wprowadzamy do ciasta powietrze.
Rady:
Dobreiświeże drożdże powinny mieć kremową barwę, lekko kwaskowy smak i łatwość nieforemnego kruszenia się, drożdży o szarożółtej barwie i niemiłym zapachu, mazistych lub zeschniętych nie należy używać, ponieważ nie mają zdolności rozmnażania się i ciasto nie wyrośnie.
- pękanie powierzchni ciasta w czasie pieczenia spowodowane jest niedostatecznym jego wyrośnięciem lub zbyt niska temperaturą.
- zbyt duża ilość cukru może być przyczyną nadmiernego przypiekania ciasta z wierzchu, podczas gdy środek będzie niedopieczony.
- wydłużenie czasu wyrstania prowadzi do tzw. przerośnięcia ciasta, które po upieczeniu może miec bladąi popękaną skórkę.
- wyjęcie z piekarnika ciasta niedopieczonego może spowodować jego opadnięcie i powstanie zakalca, który utworzy sie również wtedy, gdy ciasto wstawimy do bardzo gorącego piekarnika albo gdy wyjmiemy z formy ciasto jeszcze gorące, dlatego tez wypieki z ciasta drożdżowego, a zwlaszcza babki musimy wyjmowac z formy ostrożnie i dpiero po przestygnięciu.
Beneko50 (2006-12-17 18:16)
Zgadzam się całkowicie z tymi radami,dego trzeba przeszczegać,