Lecznicze właściwości imbiru
Herbata z imbirem zwalcza przeziębienie, napar pomaga przy mdłościach. Leczy migreny i łagodzi bóle miesiączkowe. Pozwala dbać o higienę jamy ustnej, pozostawiając świeży oddech. Płukanki z imbiru łagodzą zapalenie gardła. Imbir polepsza krążenie krwi, rozgrzewając organizm i pobudzając organy płciowe, dlatego uważany jest za afrodyzjak.
Imbir nie dla każdego
Kto cierpi na nadkwasotę, refluks żołądkowy powinien unikać spożywania imbiru ze względu na jego ostry, palący smak i drażniące działanie. Zrezygnować z tego rarytasu powinny również kobiety w ciąży i matki karmiące.
Imbir suszony i świeży - czy można używać wymiennie
Wciąż w Polsce popularny imbir suszony ma zupełnie inny smak niż świeży i niestety nie jest w stanie go zastąpić. Surowy nadaje potrawom nie tylko pikanterii, ale również cytrusowej świeżości potrawom. Tłuste mięsa przestają być mdłe w smaku, ryby i owoce morza zyskują na aromacie. Suszony lepiej nadaje się do słodkich wypieków, musów z jabłek oraz owocowych sałatek.
Inne zastosowanie imbiru
Soda oczyszczana pochłania zapachy z lodówki, imbir skutecznie zapach w lodówce odświeża. Wystarczy co kilka tygodni umieszczać na półce podłużnie przekrojone kłącze świeżego imbiru.
Niezastąpiony w kosmetyce
Imbir ze względu na świeży, orzeźwiający zapach jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Trafia do balsamów zwalczających cellulitis oraz wchodzi w skład wielu perfumów.
Jak przechowywać?
Świeże kłącza najlepiej trzymać w chłodzie. W plastikowej torebce nie wyschnie i zachowa świeżość przez kilka tygodni. Sproszkowany przesypujemy do słoiczka, szczelnie zakręcamy, żeby nie zwietrzał i wstawiamy do ciemnego miejsca.
Z jakimi przyprawami łączyć?
Imbir nie lubi łączenia z ziołami, które zwykle kłócą się z jego aromatem. Dobrze komponuje się za to z innymi przyprawami korzennymi, z zielem angielskim, goździkami, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Można go również śmiało dodawać do potraw zawierających liście laurowe.
Postacie imbiru
W Polsce dostępny jest nie tylko imbir świeży i suszony. Bardzo smaczny jest imbir marynowany, który dołącza się do sushi. Przegryza się go, samodzielnie lub lekko maczając w sosie sojowym, pomiędzy różnymi rodzajami sushi, aby lepiej wydobyć smak poszczególnych składników.
Imbir kandyzowany, często obtoczony w cukrze stanowi ciekawą przekąskę lub pokrojony wchodzi w skład ciasteczek i deserów. Należy go przechowywać pod przykryciem, aby nie wysechł.
Przepisy z wykorzystaniem imbiru