Zdania na temat rodzajów stroików i choinek są podzielone i trudno dyskutować o wyższości świerków srebrzystych nad pospolitymi. Nie da się jednak zaprzeczyć, że łatwiej wybrać drzewko, jeśli przyjrzymy się wcześniej jego cechom gatunkowym i dowiemy się na przykład, jak długo po ścięciu drzewka igiełki mają szansę pozostać na swoim miejscu, czyli na gałązkach, a nie na dywanie.
Co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą.
Świerk pospolity jest najtańszy i pięknie pachnie lasem. Ten rosnący na żyznych glebach będzie miał długie, gęste igły o intensywnym, ciemnym wybarwieniu. Świerki rosnące na glebach z małą ilością składników odżywczych, na przykład gliniastych będą jasnozielone, a nawet żółtawe w kolorze. A jak radzi sobie świerk pospolity w naszych mieszkaniach? Igiełki niestety dość szybko się osypują.
Świerk srebrzysty o grubych, efektownych gałązkach z szarosrebrnym zabarwieniem dłużej zachowuje świeżość niż jego pospolity kuzyn, jednak jego długie i sztywne igły są bardziej kłujące i niezbyt lubiane przez delikatne rączki dzieci, które stroją choinkę.
W takim razie może wybrać na choinkę gatunki egzotyczne? Niestety te nie zawsze sprawdzają się w polskich warunkach. Bywają trudne do zdobycia i kosztowne w zakupie, w dodatku nie najlepiej znoszą suche i ciepłe powietrze naszych mieszkań.
Jeśli nie zależy nam na intensywnym zapachu choinki, warto postawić na jodłę kaukaską. Jest droższa w zakupie od świerków, ale ze względu na specyficzną konstrukcję igiełek zakończonych małymi przyssawkami opóźniającymi opadanie, jest warta polecenia. Igły nie kłują i jodłę mogą stroić nawet dzieci. Należy tylko pamiętać, że ten gatunek iglaka jest rozłożysty, do małych mieszkań radzimy wybierać młode egzemplarze, nie przekraczające 1,5 metra wysokości, starsze wymagają więcej przestrzeni.