3 kg ogórków zielonych;
pęczek kopru;
niewielki chrzan;
3 główki czosnku;
3 litry wody;
3 łyżki soli.
Kilka godzin przed kiszeniem wodę zagotować i ostudzić. Do kiszenia wybieramy sztuki raczej małe, jędrne, twarde i zielone. Ogórki umyć i moczyć ok. godzinę w zimnej wodzie. Można obciąć końcówki od strony ogonka, chyba że chcemy je kisić.
Koper posiekać w mniejsze, ok. 5-centymetrowe paski. Czosnek obrać jedynie z wierzchnich łupin, ząbki przekroić na pół. Chrzan obrać i pokroić w grubą zapałkę.
Ogórki kisimy w specjalnym glinianym garnku lub dużym słoju. Wodę osolić ( na litr wody czubata łyżka soli ). Dno garnka wyłożyć 1/3 kopru, na nim rozłożyć 1/3 chrzanu i 1 główkę czosnku. Na tym położyć ciasno koło siebie 1/3 ogórków ( na dno dać większe sztuki ). Odrobinę posolić. Wyłożyć kolejną warstwę kopru, chrzanu, czosnku i ogórków. Czynność powtórzyć.
Tak zapełniony garnek zalać chłodną wodą, tak aby przykryła ogórki. Wszystko obciążyć ciężkim talerzykiem, ew. na to położyć np. kamień. Garnek przykryć szmatką, przewiązać i odstawić na kilka dni.
Ogórki należy doglądać. Gdyby było za mało wody, trzeba jej trochę dolać. Gdyby zaczęła się zbyt mocno burzyć i wyciekać, trzeba jej trochę odjąć. Jeśli pojawią się szumowiny, trzeba je usunąć. Po kilku dniach ogórki zrobią się małosolne, więc można je zajadać ze smakiem. Ukiszone można przełożyć do słoików wraz z wodą i "śmieciami". Można też je zetrzeć i mieć gotowy przecier.
Słoiki trzeba spasteryzować, czyli dno garnka wyłożyć szmatkami, ułożyć słoiki z dość dużym odstępem, aby się nie stykały. Zalać ciepła wodą tak do 2/3 ich wysokości, zagotować, zmniejszyć ogień i gotować 15-20 minut. Gotowe słoje wyłożyć do góry dnem i zostawić na jedna dobę, najlepiej owinięte grubym ręcznikiem. Przechowywać w ciemnej chłodnej szafce, lub najlepiej w piwnicy.
Ten prosty przepis mam od Teściów. Ogórasy są pyszne i banalnie proste, więc polecam!
SMACZNEGO!
Przepis bardzo dobry, jednak zapomniałaś dodać, ze pasteryzuje sie dopiero po ukiszeniu ogorków. Ponieważ pasteryzacja przerywa proces zakiszania.
Robię podobnie tylko od razu pakuję do słoików i po około 6 - 7 dniach pasteryzuję około 8-10 minut.