Toksyny zbierają się w płucach, wątrobie, nerkach i jelitach. Ich obecność wpływa na problemy z układem pokarmowym, obniżenie nastroju, bóle głowy, choroby skórne i alergie. Zaczynamy również tyć.
Żeby do naszego organizmu przeniknęły toksyny, wcale nie trzeba być palaczem. Wraz z jedzeniem do naszego ciała trafiają konserwanty, barwniki i nacycone tłuszcze. Wątroba - organ filtrujący, nie radzi sobie z usuwaniem toksyn, jeśli jest ich za dużo. Szkodliwe substancje przechodzą wówczas do krwi, nerek i jelit. Gdy w jelitach pojawi się zbyt dużo chemii, układ pokarmowy przestaje funkcjonować prawidłowo. Toksyny nie tylko spowalniają spalanie tłuszczu, ale również wzmagają apetyt.
Detoksykacja pomaga przywrócić równowagę - polepszyć wchłanianie substancji aktywnych i przyswajanie minerałów oraz witamin.
Dlaczego sokoterapia?
Wydawałoby się, że równie dobrze, zamiast pić świeżo wyciśnięte soki, można jeść surowe owoce i warzywa. Jednak skuteczność soków opiera się na ich wysokiej przyswajalności przez organizm. Pokarmy stałe trawimy kilka godzin, płyny 15 minut. Picie soków dostarcza dużo większej ilości składników odżywczych niż zjadanie surowych warzyw i owoców. Aby powstały 3 szklanki soku, czyli ilość, którą jesteśmy w stanie bez problemu wypić w ciągu jednego dnia, potrzeba aż 2 kilogramów owoców i warzyw.
Terapię sokową najlepiej przeprowadzić wyłącznie w oparciu o soki świeżo wyciśnięte. Im dłużej soki są przechowywane, tym więcej skłądników odżywczych i witamin tracą. Składniki te uchodzą z soku owocowego już po 4 godzinach, a soku warzywnego po około 10.
Kiedy i jak często pić soki?
Soki najlepiej pić codziennie na około 30 minut przed posiłkiem. Szklanka soku z powodzeniem zastąpi porcję owoców i warzyw, które powinno się zjadać w ciągu doby. Podczas terapii należy pamiętać o kaloryczności soków, jeśli przesadzimy z ilością soków, wcale nie schudniemy.
Uwaga!
W pierwszych dniach sokoterapii, może nastąpić pewne pogorszenie samopoczucia, wynikające z uwolnienia toksyn. Po pewnym czasie toksyny zostaną z organizmu wydalone, a objawy takie jak zawroty czy bóle głowy, ustąpią.
Sokowirówka czy wyciskarka?
Soki można wyciskać dowolną metodą, jednak za woolnoobrotowymi wyciskarkami przemawia maksymalne zachowanie wartości odżywczych. Sokowirówki, wirując nawet kilka tysięcy obrotów na minutę, są bardzo wydajnymi urządzeniami i wycisną znacznie więcej soku niż wyciskarki ręczne czy wolnoobrotowe, jednak podczas pracy nagrzewają się, co może spowodować utlenianie antyoksydantów i enzymów. W efekcie wartość zdrowotna soków będzie niższa.