Nazwa: Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), kurka, lisiczka, liszka
Wygląd: Charakterystyczne lejkowate lub trąbkowate kapelusze wielkości od 1-12 cm od spodu pokryte są listewkami lub przypominającymi blaszki żyłkami zbiegającymi na trzon. Kapelusz jest początkowo guzkowaty, później wypukły z podwiniętym brzegiem, następnie płaski, wreszcie lejkowaty. Brzeg długo podwinięty, u starszych egzemplarzy staje się falisty lub klapowaty. Powierzchnia kapelusza gładka i matowa. Kolor żółty do pomarańczowożółtego. Barwa trzonu nieco jaśniejsza niż kapelusza. Trzon twardy, często wygięty, u dołu wąski, poszerzający się ku górze, płynnie przechodzący w kapelusz. Miąższ biały lub bladożółty. Kapelusz kruchy, łamliwy, trzon włóknisty.
Występowanie: Gatunek pospolity licznie występujący w różnego typu lasach od czerwca do października. Najliczniejszy latem, szczególnie w Polsce północnej oraz północnozachodniej. Wyrasta w grupach lub w szeregach. Najczęściej tworzy mikoryzę ze świerkami. Lubi gleby piaszczyste, kwaśne, porośnięte mchami.
Zastosowanie: Wysoko ceniony grzyb jadalny o charakterystycznym miłym, korzennym aromacie i wyczuwalnym po chwili lekko piekącym smaku, od którego wziął nazwę. Bardzo rzadko atakowany przez larwy owadów. Chętnie wykorzystywany w gastronomii, wspaniale komponuje się z daniami mięsnymi, stanowi bazę do sosów, wchodzi w skład zup i omletów. 100g kurek zawiera 90% wody, 32 kcal, 1,49g białka, 6,86g węglowodanów, 3,8g błonnika.
Warto wiedzieć:
-
Pieprzniki to grupa, w której nie ma grzybów trujących.
-
Dotychczasowe próby uprawy tego smacznego gatunku grzyba kończyły się niepowodzeniem.
-
Smażenie kurek nie powinno trwać zbyt długo, aby nie stwardniały.
- Dzięki zwartej strukturze owocnika i dużej zawartości substancji nierozpuszczalnych w wodzie, kurka odznacza się wyjątkową trwałością, trudno ulega rozkładowi, długo zachowuje świeżość, dobrze znosi nawet daleki transport. Jest grzybem ciężkostrawnym.
Smaczne przepisy: Pomysły na pyszne dania z kurkami znajdziesz tutaj.
warto przeczytać
Z Wużetowego atlasu grzybów:
A na grzyby zabierz jajko na twardo i bułkę z masłem
Grzybowe ABC - bezpieczne i kulturalne zbieranie grzybów
Idzie jesień, koszyk grzybów z sobą niesie
Borowik szlachetny (prawdziwek)
Maślak zwyczajny (maślak sosnowy, ślimak, pępek)