Zdjęcia nie ma, ale przepis wart uwagi - tylko z pozoru banalny.
Pod pojęciem "zalewajki", rozumiem zupę ugotowaną na ziemniakach i włoszczyźnie, zagęszczoną potem zakwasem na żurek, doprawioną do smaku przyprawami.
Na zur robie zakwas z maki zytniej, na barsz bialy z maki pszennej. A czym jest zalewajka ? Rodzajem zuru czy barszczu bialego?
Ja całe życie robię zakwas (zaczyn) na żurek z mąki pszennej tortowej. Oczywiście zakwas z mąki żytniej jest tym oryginalnym zakwasem na żur, ale zwyklo się potocznie nazywać żurkiem zupę zrobioną na zakwasie z mąki pszennej. Zakwas z mąki pszennej jest zakwasem na barszcz biały czy zalewajkę. Żurek, chyba najczęściej kojarzy się z jakąkolwiek zupą ugotowaną na zakwasie z mąki. Barszcz biały określa się często jako żurek, a nie żur, a sam zakwas z mąki i wody określa się jako żur. Żurem jest też nazywana zupa ugotowana na zakwasie z mąki pszennej razowej. To trochę tak jak z pierogami leniwymi czy kluskami leniwymi, którym bliżej oczywiście do klusek, a zwane są potocznie pierogami, mimo, że nie zawierają w sobie farszu jak typowe pierogi.
Mąka pszenna?Całe życie robię z mąki żytniej!
Jajka są w tym przepisie na serowiec (sernik) jedynym składnikiem wiążącym ser. W składzie jak widać nie ma mąki.
Może dlatego że żółte ciacho?
Dlaczego nazywa się jajko??
Ja jeszcze dodaję suszone pomidory ze słoika. Bajka;)
Też takie robię-to są pierogi lubelskie. A dzisiaj na obiad były ruskie,tzn.farsz z ugotowanych ziemniaków i twarogu z dodatkiem roztartej mięty. PYCHAAAAAAAAA.!!!
A ja chętnie poznałabym przepis na ser do pierogów na słodko bez dodatku rodzynek, ale za to ser miałby kolor lekko ... pomarańczowy. Jadłam kiedyś takie na Pomorzu i były pyszne. Dodawałam już kisiel pomarańczowy, ale to nie to, kisiel był zbyt wyczuwalny. Raczej nie był to też /chyba/ cynamon, bo jakoś nie utkwił mi w głowie... ale byłam wtedy bardzo... młoda i kuchnią się nie bardzo interesowałam.
pszubart, podzielam Twoje zdanie co do barszczu białego i żurku.
Różnice między barszczem białym, a żurkiem są płynne. Przyjmuje się jednak, że zakwas na barszcz biały robi się na mące pszennej, a na żurek na żytniej lub na pszennej razowej. Barszcz biały gotowany razem z białą kiełbasą i większą ilością przypraw (ostrzejszy w smaku) oraz serwowany z jajkiem na twardo niekiedy również nazywa się żurkiem. Z dodatkiem większej ilości śmietany i łagodniejszy w smaku nazywa się barszczem białym. Generalnie żurek powinien być ostrzejszy w smaku z małą ilością śmietany, a barszcz biały powinien być dosyć łagodny w smaku z większą ilością śmietany. Dlatego w nazwie przepisu umieściłem dwie nazwy tej zupy.
Dorocia ! Dyć to merytorycznie słuszna uwaga : na żurek mąką żytnia !
Nie czepiam się tylko pozwolę sobie na małe sprostowanie-zakwas z mąki pszennej to zdecydowanie do białego barszczu, do żurku z mąki żytniej-na tym właśnie polega różnica pomiędzy barszczem białym a żurkiem:)