Masa makowa:
2 szklanki maku lub 40 dkg maku mielonego
około 2 szklanek mleka
3 jajka (oddzielić żółtka od białek)
2 łyżki masła
6 łyżek cukru
aromat migdałowy / arakowy
bakalie (koniecznie rodzynki, orzechy włoskie i inne ulubione - im więcej, tym lepiej)
Biszkopt:
4 jajka (białka oddzielić)
4 łyżki cukru
4 łyżki mąki tortowej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Polewa czekoladowa (albo dowolny lukier) :
*tabliczka czekolady deserowej
*parę łyżek mleka lub słodkiej śmietanki (3 do 4)
Do dekoracji : orzechy, połówki sparzonych i obranych migdałów lub skórka pomarańczowa.
SMACZNEGO
Wykonanie masy makowej:
mak stopniowo zalewać wrzącym mlekiem, powinien być przykryty,
mieszając lekko go podgrzać, ale nie gotować,
gdy napęcznieje - odstawić do ostygnięcia, potem dwukrotnie przekręcić go przez maszynkę (sitko jak najdrobniejsze), chyba że używasz maku zmielonego...
Na koniec dodać wybrane bakalie, wszystko razem wymieszać i jeszcze raz zemleć (sitko normalne) lub drobno pokroić owoce i dokładnie wymieszać.
Do zmielonej masy dodać pozostałe: żółtka, masło, aromat i białka ubite na sztywno z cukrem (dodanym pod koniec ubijania). Wyrobić ręcznie lub mieszadłem miksera. Całość wyłożyć do wyścielonej papierem do pieczenia foremki lub tortownicy, lekko posmarowanej masłem. Foremka średniej wielkości, wtedy ciasto będzie dość wysokie. Tortownica większa - około 26 lub 28 cm średnicy.
Wykonanie biszkoptu:
Ubić białka, dodawać stopniowo cukier (po 1 łyżce), dodać żółtka, po 1-nym. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i przesiać, dodać do jajek, delikatnie mieszając. Natychmiast po wymieszaniu wylać na masę makową. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika - 180 stopni, bez termoobiegu, poziom niższy, ale nie na samym dole. Piec do zrumienienia biszkoptu - około 30 minut.
Po upieczeniu, ciasto wystudzić i delikatnie odwrócić, tak aby biszkopt był na dole.
Pomaga mi w tym deseczka drewniana o wymiarach nieco mniejszych niż blaszka (kładę ją na ciasto i stopniowo przechylam całość na bok, aż ciasto spocznie na deseczce).
Wykonanie polewy: czekoladę połamać, zalać mlekiem i rozpuścić w kąpieli wodnej lub prościej w mikrofalówce (max moc na 1 minutę). Dokładnie wymieszać, do ujednolicenia masy. Jeszcze ciepłą wylać na ciasto, rozsmarować na wierzchu i po bokach.
Udekorować wedle upodobań smakowych i estetycznych.
Mak z Lidla jest pakowany po 200 gramów, do tego ciasta potrzebne będą dwa opakowania (można użyć więcej, ale raczej nie mniej).
Na każde 200 g potrzeba około 300 do 350 ml gorącego mleka (szklanka to 250 ml, więc wystarczy 1 i 1/5 szklanki do 1 i 2/5 maksymalnie).
Wykonanie masy makowej z maku mielonego: wsypać mak do rondla, zalać go wrzącym mlekiem (mleko dodawać stopniowo, aby nie wyszła zbyt rzadka). Lekko podgrzewać (nie gotować) aż do napęcznienia maku. Gdyby masa wyszła zbyt rzadka, należy ją odparować, delikatnie podgrzewając i mieszając, gdy jest zbyt gęsta - dolać mleko. Ostudzić i dodać żółtka, masło, ulubione bakalie oraz ubitą pianę z białek z cukrem. W przypadku, gdy masa nie będzie dość słodka, można dosłodzić miodem lub cukrem. Powodzenia.
PS. Dotąd używałam maku niebieskiego, suchego, całego. Mak mielony wsypuję do ciast makowych, biszkoptowych.
Biszkoptu z makiem tak nie piekłam ale piekłam w ten sposób biszkopt z jabłkami . Też bardzo dobra wyszła szarlotka
Dobry sposób z tym biszkoptem wylewanym na masę makową/jabłkową czy inną, prawda? W jednej foremce i przy jednokrotnym nagrzewaniu piekarnika oszczędzamy siły i czas, a efekt bardzo smaczny i delikatny (dużo maku z bakaliami i cienkie ciasto). Taki makowiec lubią nawet dzieci.
Nigdy nie użyłabym 'gotowca' (wszystkich bez wyjątku) do dekorowania ciasta (polecam domowe polewy/lukry - są smaczniejsze i znacznie zdrowsze od kupowanych, co ma znaczenie, zwłaszcza gdy ciasta jedzą dzieci).
leszek (2013-11-28 16:29)
Mam zmielony mak zakupiony w LIDLu to co mam z nim zrobic,zalac mlekiem?w jakiej ilości?