CIASTO-WYKONANIE
Mąkę mieszamy z solą i formujemy kopiec z dziurka w środku. Powoli zalewamy wrzątkiem, mieszając. Jak trochę przestygnie, zagniatamy rękoma. Jak za gęste, dolewamy wody, jak za rzadkie dosypujemy mąki. Wyrabiamy do gładkiego ciasta. Wyrobione ciasto, zostawiamy pod miską lub przykryte lniana ściereczka na ok. pół godziny. Ciasto wałkujemy małymi kawałkami bardzo cienka. Resztę trzymamy cały czas przykryte aby nie wyschło. Pierogi z takiego ciasta można trzymać przez dłuższy czas w zamrażalniku. Ponieważ ciasto zostało zaparzone, pierogi wystarczy gotować 4 - 5 minut od zawrzenia wody. Do przechowywania, pierogi muszą być ugotowane i wyschnięte. Nie mogą się stykać ze sobą, we folii.
FARSZ MIĘSNY-WYKONANIE:
Wołowinę dobrze umyć, podzielić na porcje, zalać zimną wodą i powoli doprowadzić do wrzenia. Z wywaru zdjąć szumowiny, dodać sól i kilka ziaren pieprzu. Gotować na niewielkim ogniu pod przykryciem. Włoszczyznę umyć, obrać i związane w pęczek (łatwiej ją później wyjąć z wywaru) dodac pod koniec gotowania do gotujacego sie rosołu. Gdy mięso i jarzyny będą miękkie, wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia. Na rosole gotujemy zupę pomidorową (niezabielaną). Cebulę kroimy na drobne kawałki i szklimy ja na łyżce smalcu. Mięso i jarzyny, bułkę i usmażoną cebulkę mielimy przez maszynkędodając resztę smalcu i przyprawy. Pierogi powinny mieć ostry smak. Farsz nie powinien być zbyt suchy. W razie czego można dodać smalcu lub trochę bulionu.
Nie mam pojecia, z jakiej książki pochodzi ten przepis ale jest to popisowe danie mojej mamy na wszelkich spotkaniach rodzinnych. Posiada jedną wadę - te pierogi można jeść w nieskończoność!