Słońce przygrzewa coraz mocniej, zachęcając do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Doborowemu towarzystwu zwykle towarzyszy dobre jedzenie, zgodnie ze współczesnymi trendami kulinarnymi, przygotowywane na grillu. Pamiętajmy jednak, że posiłek nie jest jedynym gwarantem udanego przyjęcia. Jeśli planujemy spędzić czas w gronie znajomych, serwując potrawy z rusztu, upewnijmy się, że zadbamy o komfort gości od momentu ich przybycia do chwili pożegnania się z gospodarzami.
Pamiętaj, że na pogodę nie da się wpłynąć!
Ustalając datę wspólnego grillowania, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy będzie słonecznie i ciepło, czy wietrznie, zimno i mokro. Natura w każdej chwili może nieprzyjemnie zaskoczyć nas strugami deszczu. Dlatego zawsze należy mieć plan awaryjny i poinformować o nim gości. Zaproszeni mogą nie domyślić się, że w razie niepogody przeniesiesz grill-party do przytulnego wnętrza i w efekcie zostaniesz sama z górą mięsa i sałatek.
Pomyśl też o ochronie przed słońcem. Markiza lub ogrodowy namiot na pewno przydadzą się w czasie przelotnego deszczu.
Posprzątaj ogród, zamieć taras, wybierz urocze miejsce za miastem!
Zakładam, że należysz do grona osób rozsądnych i nie zamierzasz grillować na balkonie wielkomiejskiego osiedla, dymem i hałasem doprowadzając do rozpaczy sąsiadów. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem przestronnego tarasu na ostatnim piętrze apartamentowca, grilluj do woli, o ile nie naruszysz zasad bezpieczeństwa, jednak jeśli mieszkasz na jednym z pięter wielorodzinnego budynku, lepiej poszukaj ładnego miejsca na łonie natury. Piknik połączony z grillowaniem może być nie lada atrakcją, szczególnie dla młodszych gości. Grill przenośny możesz przewieźć na miejsce samochodem.
Jeśli zapraszasz gości do ogródka, posprzątaj go dokładnie. Skoś trawę, zajmij się grabieniem liści, sprawdź stan klombów, uprzątnij dziecięce zabawki i ogrodowe rupiecie. Wyczyść stoły i krzesła. Zadbaj o skompletowanie zastawy stołowej. Nie musisz sięgać po wykwintną porcelanę, wystarczą jednorazowe naczynia i sztućce, ułożone schludnie i z pomysłem. Przygotuj obrusy i zapas serwetek.
Zadbaj o klimat i wygodę gości
Lampy i świece nadają ogrodowi uroku i sprawiają, że staje się jednocześnie tajemniczy i przytulny. Warto też zadbać o komfort gości i przygotować szale oraz koce. Szczególnie panie z przyjemnością owiną się nimi, gdy nadejdzie chłodny wieczór. Starsze osoby chętnie skorzystają z możliwości odpoczynku w wygodnym fotelu lub oprą się na jednej z miękkich poduszek, które dla nich przygotujesz.
Zakup środki chroniące przed ukąszeniami owadów (pamiętaj, że producenci oferują osobną serię kosmetyków ochronnych dla dzieci) oraz żel łagodzący skutki ukąszeń. Na wszelki wypadek przygotuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Sprawdź, czy Twoja apteczka jest kompletna. Jeśli wśród zaproszonych znajdują się dzieci, możliwe, że trzeba będzie sięgnąć po wodę utlenioną, altacet lub plaster.
Grilla ustaw w bezpiecznej odległości od krzewów, drzew i zwierząt. Upewnij się, że grill stoi stabilnie na płaskiej równej powierzchni, a dym nie będzie leciał na gości.
Stwórz menu
W pierwszej kolejności ustal, czy wśród zaproszonych nie ma wegan, wegetarian lub osób przebywających na diecie (bezglutenowej, beztłuszczowej lub innej). Każdy z gości powinien mieć możliwość skosztowania przynajmniej dwóch potraw.
Przywitaj gości napojami. Przygotuj też drobne przegryzki, którymi zaproszeni zajmą się, czekając na główny posiłek.
Wybrane składniki na grilla zakup wcześniej i zamarynuj według sprawdzonych przepisów. Nie zostawiaj przyrządzania głównych dań na ostatnią chwilę i nie staraj się, aby były wyszukane i wykwintne. Powinny królować smaczna prostota i schludność.
Dopasuj ilość grillowanych potraw do ilości gości oraz wielkości rusztu. Pamiętaj, że nie da się jednocześnie usmażyć steków dla 20 osób na małym ruszcie, piekąc w tym samym czasie czosnkowe grzanki i grillując owocowe szaszłyki na deser. Zastanów się, co i w jakiej ilości jesteś w stanie usmażyć, aby część gości nie czekała zbyt długo na posiłek. Planuj!
Znajdź pomocnika!
Nawet najlepszy gospodarz lub gospodyni nie są w stanie wszystkiego zrobić bez pomocy drugiej osoby. Podczas gdy Ty będziesz witać gości, zabawiać ich rozmową, pilnować, czy nie są spragnieni oraz wynosić brudne talerze, ktoś powinien doglądać żaru. Mężczyźni zwykle chętnie podejmują się pełnić tę funkcję, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem ochotnika, który stanie przy grillu.
Baw się dobrze!
Nie zapominaj o sobie. Nie ma nic gorszego, niż zdenerwowani i zmęczeni przygotowaniami gospodarze. Goście oczekują przede wszystkim miłej atmosfery i na pewno wybaczą drobne niedociągnięcia, jeśli tylko spotkają się z serdecznym przyjęciem.