Co oznacza nazwa ananas?
W Ameryce Południowej, skąd pochodzi ananas, nazywany jest "nana", co po karaibsku oznacza "zapach". Fernandez de Oviedo, który w wyniku swych podróży napisał książkę "Historia Indian" przekształcił nazwę ma "ana-ana", czyli zapach zapachów. Łatwo zauważyć, że już tylko krok dzielił anę-anę od współczesnej nazwy, ananasa, która przyjęła się w większości krajów europejskich. Wyłamali się Anglicy, którzy na ananasa mówią "pineapple", co można tłumaczyć jako sosnowe jabłko.
Uprawa ananasów w Polsce
Jeśli myślicie, że w Polsce ananasy nie rosną, bardzo się mylicie. Co prawda nasz klimat jest zbyt chłodny dla tej wymagającej rośliny, ale już król Stanisław August Poniatowski, miłościwie nam panujący w XVIII wieku, poradził sobie z tym problemem doskonale. Założył słynne ogrody Frascati, uzyskując rocznie około 5 tysięcy owoców ananasa!
Ile kalorii w ananasie?
Bardzo mało. Choć to owoc bogaty w cukry i witaminy, przy okazji jest też niskokaloryczny. 100g ananasa zawiera zaledwie 50 kcal.
Z jakimi owocami łączyć ananasa?
Ananas świetnie smakuje w połączeniu z gruszkami, truskawkami, bananami i czereśniami. Stanowi wspaniały dodatek smakowy do szarlotek.
Jak kupować ananasa?
Jeśli chcemy nabyć ananasa soczystego i aromatycznego, oprócz przeprowadzenia testu wierzchołkowego listka, który pociągnięty powinien stosunkowo łatwo dać się wyrwać z pióropusza, zwracamy też uwagę na łuski. Im mocniej powyginane łuski, tym bardziej owoc będzie soczysty i pachnący.
Jak sprawić, by ananas po przekrojeniu pozostał dłużej świeży?
Ananas to spory owoc, nie zawsze jesteśmy w stanie zjeść go od razu. Co zrobić z ananasem przekrojonym? Jest na to łatwa rada. Wystarczy położyć go krojoną powierzchnią do dołu na talerzu posypanym cukrem.
Dlaczego trzeba jak najczęściej myć ostrze noża, którym obieramy lub kroimy ananasa?
Owoc ananasa tuż pod skórką zawiera kwas, który u osób wrażliwych wywołuje infekcje jamy ustnej. Dlatego powinno się jak najczęściej spłukiwać pod bieżącą wodą ostrze noża, którym porcjujemy ananasa.
Dlaczego galaretka ze świeżym ananasem nie tężeje?
Świeży ananas i żelatyna to nie najlepsze połączenie. Owoce ananasa (podobnie kiwi) zawierają enzymy, które utrudniają tworzenie się galarety. Wystarczy jednak użyć ananasa z puszki lub sparzyć bądź lekko poddusić pokrojonego świeżego ananasa, aby można było użyć go do galaretki.
Kto powinien jeść ananasa?
Ananasy poprawiają trawienie. Powinny go jeść osoby ze schorzeniami żołądkowo-jelitowymi, wątrobowymi, mające częste niestrawności. Ananas dobrze też wpływa na pracę trzustki.
Komu ananas może zaszkodzić?
Osoby mające wrzody żołądka lub dwunastnicy powinny zrezygnować ze spożywania ananasa. Owoc ten ma zbyt silne właściwości zakwaszające. Niektórzy narzekają też na szkodliwe działanie tego owocu na zęby. Zresztą, zauważyliście pewnie, że po zjedzeniu nie do końca dojrzałego ananasa lub zbyt dużej ilości tego owocu, pozostaje nieprzyjemne wrażenie szczypania w jamie ustnej.
Ananas zmiękcza mięso
Sok z ananasa może być wspaniałą marynatą. Nie tylko ze względu na właściwości smakowe, ale również z powodu hydrolizowania białka. Mięso zanurzone w ananasowej marynacie szybciej zmięknie i łatwiej podda się obróbce cieplnej. Wypróbujcie ten sposób.