Składniki ciasta:
- 30 dkg sera (tłusty lub półtłusty)
- 30 dkg masła (1 osełka dobrej jakości)
- 30 dkg mąki (ja: pół na pół krupczatka i tortowa).
Nadzienie :
- dowolna gęsta konfitura lub marmolada.
U mnie: pigwa w plastrach, przesmażona z kawałkami jabłek, rodzynkami, cukrem i cynamonem. Można wykorzystać pigwę z nalewki: dodać rodzynki i cynamon/cukier cynamonowy, jabłka...
Dowolna polewa/lukier - u mnie obowiązkowo czekolada deserowa podgrzana ze śmietanką (żadnych gotowców psujących efekt).
Jest to jedno z moich ulubionych ciast uniwersalnych, do słodkich rogalików i ciastek z jabłkami lub do wypieków "wytrawnych", np. pasztecików.
Można je dosłodzić cukrem kryształem (ok. 2 łyżki) i spulchnić sodą rozpuszczoną w occie spirytusowym (1/2 łyżeczki i ~1/2 łyżeczki).
Można posolić, smarować białkiem i posypywać kminkiem...
Doskonale zastępuje ciasto francuskie.
Wykonanie: miękkie masło posiekać, dodać mąkę, przemieszać nożem (a najlepiej wyrobić w malakserze z ostrym nożem), jak będą połączone, dodać pokruszony ser. Wyrobić na gładkie ciasto (gdy ser jest "suchy" pozostawia widoczne, białe kropeczki, które nie są problemem). Gotowe ciasto nie może kleić się do rąk. Gdy będzie taka potrzeba, podsypać mąką krupczatką, ale BEZ przesady.
Odstawić wyrobione, okryte folią ciasto do lodówki na min. 2 godziny, a najlepiej na całą noc.
Schłodzone ciasto podzielić na 3 części. Rozwałkować kolejno na placki o średnicy około 27 cm i grubości około 3 lub max 4 mm.
Można po rozwałkowaniu wyciąć koło dużą tortownicą ...
Gotowy, przycięty placek, przeciąć nożem lub radełkiem na 8 równych trójkątów.
Nadzienie nakładać na szerszy koniec trójkąta, blisko górnej krawędzi, na środku. Jedna łyżeczka wystarczy, ale można i więcej (jak wycieknie w trakcie pieczenia, doda tylko smaczku). Zwinąć ciasto z konfiturą w rulonik, dość szczelnie dociskając ciasto do nadzienia. Końce rogalika zagiąć do środka. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawiając odstępy.
Piec w temp. 180 stopni (grzałki góra-dół, bez termoobiegu),przez 15 lub 20 minut (na lekko złoty kolor).
Polewać czekoladą/lukrować, albo jedynie posypać cukrem pudrem. Smacznego.
Pyszne rogaliki, część już upieczona i posmakowana reszta się piecze.
Bardzo mnie to cieszy. Smacznego. Takie świeżutkie chyba są najlepsze. Dziękuję.
Zrobiłam pół godziny temu te rogaliki dodając od siebie troszeńkę drożdży. Środek wypełniłam jagodami wymieszanymi z czubatą łyżką budyniu wiśniowego z cukrem. A wierzch posmarowałam rozbełtanym jajkiem. Pychota.
Piękne i z jagodami, aż żal że zaraz znikną, spałaszowane przez łasuchów.
Dobry pomysł z tymi drożdżami, dodają puszystości i smaczku
Fajnie, że odkurzyłaś moje 1sze rogaliki :) ulubione i niezawodne.