Na ok. 60 pierogów:
3 szkl świeżych jagód
ok. 2,5 szkl mąki pszennej
ok. 0,5 szkl ciepłej wody
0,5 łyżeczki drobnoziarnistej soli
2 łyżeczki masła
Dodatkowo:
kwaśna gęsta śmietana
cukier
Niby to banalne zrobić pierogi z jagodami, ale dziwnym trafem połowa z nas poddaje się po kilku próbach, bo a to ciasto za twarde, a to brzegi rozkleją się podczas gotowania i smakowity farsz ucieka, a to znowu nie wiemy, jak długo gotować i wyciągamy albo pierogi prawie surowe albo zupełnie rozgotowane. To jak to jest z tymi pierogami, że jednym wychodzi ciasto miękkie i delikatne, nie za cienkie i nie za grube, lecz w sam raz, mimo że odmierzają składniki "na oko", a innym nic się nie udaje, choć trzymają się proporcji do do grama i kieliszka?
Przepisów na pierogi z jagodami jest mnóstwo, jednak, jeśli jeszcze nie znaleźliście swojego ulubionego, zachęcam do skorzystania z właśnie tego. Nawet, jeśli za pierwszym razem nie uda się uzyskać idealnego smaku i konsystencji, po kilku próbach na pewno dojdziecie do wprawy i staniecie się pierogowymi mistrzami. Zapraszam.
https://www.youtube.com/watch?v=bk64oYfyL50
Jagody umyj i osusz.
Do dużej miski przesiej mąkę, wymieszaj z solą. Dodaj miękkie masło, otocz mąką i rozdrobnij. Stopniowo wlewaj ciepłą wodę, wciąż mieszając. Zagniataj ciasto aż będzie odchodzić od dłoni. Powinno być miękkie i elastyczne.
Kulę ciasta podziel na 3 części. Każdą rozwałkuj na grubość ok. 3 mm, lekko podsypując mąką. Foremką lub szklanką wycinaj kółka. Z okrawków zagnieć ciasto i również wytnij kółka na pierogi, starając się już nie dodawać mąki, aby ciasto nie było twarde.
Na każde kółeczko nałóż łyżeczkę jagód, oprósz cukrem, formuj pierożki, dokładnie sklejając brzegi. Pierożki odkładaj na blat oprószony mąką.
Pierogi gotuj partiami w dużej ilości osolonego wrzątku. Wyławiaj po ok. 2-3 minutach od wypłynięcia w zależności od wielkości.
Jeśli nie zamierzasz podawać pierogów od razu, układaj je na tacach lub dużych półmiskach tak, aby nie stykały się i odstaw do wystudzenia. Dzięki temu nie będą się sklejać. Po kilku godzinach lub następnego dnia możesz odgrzać je na parze.
Pierogi podaj z kwaśną śmietaną i cukrem.
Smacznego.
Gratuluję kreatywności a reszta to jest mniej ważna Myślę,że cel osiągnięty bo dzięki takiemu ukazaniu kolejnych kroków w przygotowaniu smakowitych pierożków nawet nowicjusz kulinarny sobie poradzi a i dla weteranów tez coś pouczającego się znajdzie
Mistrzynią w lepieniu pierogów nigdy nie byłam, ale zobaczyłam ten przepis, a jagód miałam jeszcze dużo, więc postanowiłam spróbować. Nie wiem, jakim cudem, ale moje ciasto z 2.5 szklanki mąki "wypiło" nie 0,5, a szklankę wody. Pierogi wyszły smaczne, tylko następny razem postaram się zrobić grubsze skórki. Polecam przepis :)
Bo tak to jest, że mąka chłonie raz więcej raz mniej wody - zależy od jej wilgotności, dlatego nie wolno niewolniczo trzymać się sugerowanych proporcji. W przypadku ciast na pierogi, czy kluski, bardziej sprawdza się wyczucie niż miarka czy waga, a Ty, jak wynika z komentarza wyczucie masz bardzo dobre :) A i szklanka szklance nierówna, co zresztą zauważyłaś :)
Uwielbiam pierogi!
Racja, z tą mąką nigdy nic nie wiadomo :) a pierogi to rzeczywiście pyszne jedzonko :)
Dorzucę swoje trzy grosze - póki są borówki (u mnie tak się mówi :))
Podpatrzone dawno temu - do farszu dodaję pokruszone drobno biszkopty - kilka sztuk, ale muszą to być te leciutkie - Dr.Gurgul najlepsze. Nadają borówkom spoistość, wiążą nadmiar soku i smak też poprawiają. Wypróbujcie.p.
Żadnych biszkoptów do farszu, tylko jagody i cukier, wtedy są to najlepsze pierogi pod słońcem.:)
mggi63 (2014-07-14 14:40)
Ten filmik jest rewelacyjny dla początkujących.Po prostu mistrzostwo! Dla mnie na 6+