Jesteś tutaj: / Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

hanys

(2008-05-11 12:08)

Paolu, pojęcie golonka po bawarsku jest dla mnie pojeciem umownym. To po prostu golonka peklowana, podgotowana i pieczona.Może nie ma to nic wspólnego z Bawarią ale tak je nazywamy . Mieszkam w Chorzowie i golonko kupuje tylko w jednym, sprawdzonym sklepie. Najczęściej gotowe, w folii. Jest już peklowane, podgotowane i lekko podsmażone. Firma o ile pamietam "HAM". Z kolei surowe, peklowane golonka (znalazłem wspaniałego rzeźnika w Ornontowicach k. Mikołowa!!!) przed wrzuceniem do kociołka trzeba koniecznie podgotować (min. 1 godz.) a dopiero potem do kociołka. Inaczej kapusta Ci sie rozgotuje.
A na kociołek nie jest potrzebne wcale ognisko. Często (z lenistwa) robię kociołek normalnie na piecu gazowym. Wykręcam nóżki z kociołka i stawiam bezpośrednio na palniku gazowym. Efekt ten sam (no prawie, bo bez zapachu dymu). Tak więc możesz go zrobić nawet na Twoim "tarasowym party".
Jak nie masz kociołka możesz zastąpić go garnkiem z dość grubym dnem, a pokrywkę czymś obciążyc.
Pozdrawiam - Hanys

jamajka

(2008-05-11 11:30)

Hejka ja zrobiłam motylka z biedroneczki :-) masa jak dle mnie świetna i bardzo dobra, ale tort nie był dla mnie i nie jadłam go, próbowałam tylko masy która mi została i uważam że była pyszna! Ale niestety dostałam informację od osoby dla której piekłam tort że był niejadalny i cały wylądował na śmietniku bo masa była twarda i wogóle nie szło tego jeść!!!! Aż nie chce mi się w to wierzyć! Jak przekrajałam na pół okrągły biszkopt to nic nie widzialam żeby coś było nie tak, masa była ładnie ściągnięta taka jak powinna być, i naprawdę nie wydaję mi się żeby było to tak twarde żeby nie można było tego jeść! A masa dobra jak dla mnie zostało mi jej i zjadłam ją z okrągłymi biszkoptami  i jeszcze cieszyłam się że ta masa taka pycha i będzie smakować, a co się okazalo cały tort wylądował na śmietniku! Nic  ztego nie rozumiem czy przez 1 dzień mogło coś z tą masą być nie tak, czy ta osoba jest taka wybredna, jeśli wyobrazała sobie inną masę to mogła powiedzieć a zgodziła się na tą, jest mi przykro a z drugiej strony trochę się załamałam i muszę przyznać odechciało mi się piec :-(
A oto torcik który zrobiłam:

Mońcia

(2008-05-11 10:47)

Rzeczywiście aby uzyskać bitą śmietane ze śnieżki można użyć mleka,ale ja zawsze robie z kremówki.W końcu jak bita śmietana to ze śmietany.Poza tym Volsik chciała zrobić powyższe ciasto a w przepisie jest mowa o kremówce a nie o mleku i moja opinia dotyczyła tego konkretnego przepisu.

Paola_r

(2008-05-11 10:07)

Niy dziynkuj Hanysowi że recht i rychtyk ;)  Dej  mnie, jak maszketne golony som z piekarnika :)

anna-gu

(2008-05-11 09:45)

W najblizszym czasie wypróbuję, bo wygląda smakowiecie :)

mariateresa

(2008-05-11 09:44)

Dziękuję  viinga,  zdjęcia to dodatek -  a  chciałabym dodać, że moja szwagierka która używa 1 kg. cebuli  na rok,  była zaskoczona że mimo całego użutego pęczka,   nie ma przesytu cebulki -  wręcz przeciwnie,  smak jest   " łagodnie - przyjemny "   Pozdrawiam ! 

alidab

(2008-05-11 09:41)

Dorotaxx, dzięki za uznanie...:))) To moje drugie podejście do tego typu ozdób na torcie więc śmiało mogę powiedzieć, że raczkuję w tym temacie. Wykonanie takich ozdób to rzeczywiście dość czasochłonne zajęcie i przy okazji świetny test na cierpliwość...:)))
Z pewnością łatwiej jest tym, którzy mają mają tzw. lekkość manualną - ja to muszę nadrobić pracowitym "dziubdzianiem" żeby osiągnąć podobny efekt. Nie mam problemu z pomysłem na wykonanie (zresztą tyle różnych podpowiedzi, ciekawych zdjęć itd.),   natomiast uzyskanie zaplanowanego efektu często mija się z wyobrażeniem...:)))
Te moje torty w/g mnie mają trochę za mało wolnej przestrzeni, są przepełnione trochę ozdobami - ja jestem raczej zwolenniczką
- owszem- efektownych ozdób ale z zachowaniem umiaru...        Jednak w tym przypadku życzenie małej księżniczki było priorytetem...)))
Dorota, pytasz jakie barwniki miałam - ja miałam tylko takie: . Zielony (na listki do różyczek ) mieszałam z niebieskim z dodatkiem żółtego żeby uzyskać ciemną zieleń. W żadnych sklepach spożywczych nie udało mi się kupić innych barwników a na zamawianie w tortowni było już za późno.
Natomiast jasno zielone listki (na tym zielonym torcie) malowałam takim barwnikiem wymieszanym z odrobiną wody za pomocą pędzelka i dosyć ciekawie to wyszło, bo wyżłobienia w listkach zostały jaśniejsze...
Zabrakło mi natomiast wyobraźni jeśli chodzi o lukier - robiłam kiedyś lukier na bazie odrobiny masłą z dodatkiem szklanki cukru pudru i sporej ilości ajerkoniaku i urzekła mnie jego wręcz jedwabista konsystencja, był lśniący i nie matowiał nawet po dłuższym czasie.
Tym razem jednak kupiłam adwokata o kolorze prawie pomarańczowym i to przesądziło również o barwie lukru... a ja chciałam przeciież biały...:))) Stąd napis i środek na biało - zielonym torcie są w takim odcieniu a nowego lukru bez ajerkoniaku już nie chciało mi się robić i nie było czasu...
Jeszcze jedna uwaga myślę, że bardzo istotna przy tortach ozdabianych w takim stylu - tu o ostatecznym efekcie przesądzają nie tyle ciekawe ozdoby co precyzja wykonania. Każda niezaplanowana zmarszczka, zakładka czy niedokładne wykonanie potrafią zepsuć cały trud. Warto być na to przygotowanym, tych ozdób nie można zrobić byle jak....:)))
Ale się rozpisałam, jeszcze raz dziękuję za inspiracje i dodanie odwagi... Pozdrawiam ...:)))

dwor68

(2008-05-11 09:35)

godołeś i miołeś recht że te golona som rychtyk fest maszketne jeszcze roz podziynkowoł!!!

sunny

(2008-05-11 09:07)

Mońciu, a jak do mleka wsypiesz Śmietan-fix to zrobi ci się bita śmietana ? Chyba nie.... a dla mnie to ogromna różnica.

Paola_r

(2008-05-11 08:58)

Planuję "party" ale tarasowe ;) Niestety, pieczenie w ognisku raczej nie wchodzi w rachubę ;) A taką golonkę pewnie wszyscy by chętnie zjedli. Więc dwa pytania : w jakim sklepie (u siebie) kupujesz golonki bawarskie, ewentualnie jakiej firmy.Czy można je piec w piekarniku, w żeliwnym, zakrytym garnku z Ikei. A jeśli tak, to co z czasem pieczenia ?
Pozdrawiam cieplutko i wiosennie! Paola.

agaber

(2008-05-11 08:55)

zrobiłam wczoraj na próbę( przed komunią)-BARDZO DOBRE za tydzień zrobię dla komunijnych gości

Dorotaxx

(2008-05-11 06:45)

Musze zacząć od pisania do  alidab   !!! Kochana jestem pod ogromnym wrazeniem Twojego TALENTU!!!!!!!!!!!!!!!!!! W szoku jestem !! te torty są przepiękne!!!!!!!!! Juz moge sie od Ciebie uczyc bo ja takiego nie zrobie!!!!!!!!Rewelacja!!! Wszystko wykończone w najdrobniejszym szczególe!!! Wiem ile pracy kosztowało zrobienie takich cudnych tortów!Te wszystkie róże, listki ,piekny, równy napis, a ten zielony tort no cos pięknego!!!!! Napisz mi kochana jakie masz barwniki i jak zrobilaś te listki na zielono-białym torcie . GRATULUJE raz jeszcze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



do justi28  uwierz mi,że jest bardzo mało cukierników z takim talentem jaki posiada alidab !!!!!!!!!


Do Zucchero  moja mama miała podobne podejscie do tortów w stylu Angielskim ale jak sprobowała tortu , który widac wyżej to zmieniła zdanie.Pozdrawiam serdecznie


Glumando , ja dodaje do masy  olejek migdałowy i smakuje jak marcepan, można tą mase naprawde bardzo cienko rozwłkować więc za słodka nie jest.Mozesz zrobić jakies ozdoby z lukru z cukru pudru i soku z cytryny ( tak jak w przepisie wyzej) połączenie słodkiego z kwasnym smakiem jest Rewelacyjny!!! Ten tort był naprawde przepyszny!! Dałam sprobowac znajomej, której będe robiła piętrowy tort i powiedziala,ze nie chce zadnego innego tylko takie wlasnie połączenie masy cukrowej z kwasnym lukrem!! Najdłuzej mialam taki tort 4 dni i kroiło sie go naprawde bardzo łatwo , masa cukrowa był mięciutka bo czerpie wilgoć z masy maślanej , na której jest połozona . Różyczki robią sie twarde bo nie mają kontaktu z masą ale przez to mozna je robić naprawde duzo, duzo  wczesniej, Ja rozyczki czy inne ozdoby zdejmuje przed krojeniem , jesli ktos bardzo sie upieka to moze je oczywiscie zjesc. Pozdrawiam i zachęcam do wyprobowania tej masy.

viinga

(2008-05-11 03:35)

Ale ładne zjęcia :).  Wygląda smakowicie.

Fot. anka13, Kawowa Pianka
Kawowa Pianka
33.3k
590
44
anka13
olenka_chicago

(2008-05-11 01:09)

Hi,przepis chyba b.dobry mam pytanko czy zamiast zelatyny ktos moze probowal robic z dr.oetkera "Whip it"
chyba zadziala? Dzieki i zycze smacznego

olenka_chicago

(2008-05-11 00:34)

Dzis probuje ten przepis bo uwielbiam tiramisu wiec tylko jedno do tego biszkoptu zapomnialas cukru prawdopodobnie 1 szkl!!!

Dzieki za przepis

Najbardziej aktywni

  • Przepisów: 67
  • Artykułów: 0
  • Filmów: 0
  • Galerie: 1
  • Przepisów: 83
  • Artykułów: 0
  • Filmów: 0
  • Galerie: 0
  • Przepisów: 24
  • Artykułów: 0
  • Filmów: 0
  • Galerie: 7
  • Przepisów: 29
  • Artykułów: 5
  • Filmów: 0
  • Galerie: 0
  • Przepisów: 274
  • Artykułów: 7
  • Filmów: 0
  • Galerie: 0
  • Przepisów: 10
  • Artykułów: 0
  • Filmów: 0
  • Galerie: 0
Zasady dotyczące cookies
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej" „<% gt "Polityce Cookies” %>".
Zamknij