Domowy żurek na własnoręcznie nastawionym zakwasie zawsze smakuje najlepiej!Przygotuj zakwas.
Na 5-7 dni przed gotowaniem barszczu lub żuru przyrządź zakwas. Wymieszaj mąkę pszenną (jeśli planujesz barszcz) lub mąkę żytnią (jeśli chcesz ugotować żur) z letnią przegotowaną wodą, wrzuć obrany i przekrojony ząbek czosnku. Możesz dodać listek laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, i jeśli chcesz przyspieszyć proces kwaszenia skórkę z żytniego chleba lub odrobinę świeżych lub suchych drożdży. Przykryj czystą kuchenną ściereczką lub gazą niejałową i odstaw w miejsce o temperaturze pokojowej. Każdego dnia zakwas mieszaj i ponownie przykrywaj. Trzeciego dnia możesz dokarmić zakwas łyżką mąki pszennej i 1/2 szkl letniej przegotowanej wody.
Dojrzały zakwas charakteryzuje się winnym zapachem i kwaskowym smakiem. Przed wlaniem go do wywaru warzywnego lub mięsnego zawartość mieszamy. Mąka, która wchodzi w skład zakwasu zagęści zupę.
Przygotuj klopsiki.
Z białej kiełbasy zdejmij flak (najłatwiej zrobić to, odcinając związane końcówki kiełbasy i wyciskając zawartość do miseczki). Dodaj bułkę tartą i jeśli uznasz, że masa wymaga pzyprawienia, sól, pieprz i roztarty majeranek. Przykryj i odstaw w chłodne miejsce na godzinę, aby bułka tarta napęczniała od wilgoci.
Przygotuj żur.
Schabową kość wędzoną ugotuj na wywarze warzywnym z dodatkiem liścia laurowego i roztartego w dłoniach majeranku.
Zwilżonymi w zimnej wodzie dłońmi formuj klopsiki z jednakowych porcji masy mięsnej. Wrzucaj je na gorący wywar. Przykryj i gotuj przez około 15 minut.
Bezpośrednio do zupy wlej wymieszany i przecedzony przez sito zakwas. Zakwas dodawaj partiami, sprawdzając kwasowość zupy.
Gotuj jeszcze kilka chwil, mieszając, aż smaki połączą się a żur delikatnie zagęści.
Żurek podaj z ugotowanymi na twardo jajkami oraz z ziemniakami lub pieczywem. Jeśli lubisz, możesz też dodać do niego nieco chrzanu lub ukisić zakwas z dodatkiem obranego korzenia chrzanu.
Smacznego.